Inni prezydenci się nie boją! Prezydent Żmurkiewicz da ale nie da? A może da?

Inni prezydenci się nie boją! Prezydent Żmurkiewicz da ale nie da? A może da?
W całej Polsce jak grzyby po deszczu, prezydenci i burmistrzowie miast deklarują, że za czas strajku nauczycieli zrekompensują straty wynikające z utarty wynagrodzenia. Tak zrobią chociażby władze Szczecinka i Wrocławia. Za to pogląd w tej sprawie prezydenta Janusza Żmurkiewicza w tej sprawie jest nieprzenikniony niczym tabula rasa.

W Łodzi prezydent miasta Hanna Zdanowska stwierdziła, że choć prawo zabrania wypłacania pieniędzy pracownikowi za czas strajku. Jednak środki zapisane na ten cel w budżecie miasta wcale z niego nie znikają. A strata finansowa z racji strajku zostanie pracownikom oświaty wynagrodzona w postaci zwiększonego dodatku motywacyjnego.

Na nasze pytanie czy wzorem władz samorządowych w Szczecinku i Łodzi oraz wielu miast w Polsce Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wesprze strajkujących nauczycieli w Świnoujściu,

Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych, poinformowała nas, że prezydent będzie przestrzegał obowiązującego w tym zakresie prawa. Zabezpieczył i przekazał placówkom środki niezbędne do ich funkcjonowania, także jeśli chodzi o wynagrodzenia.

Niestety nie jest to odpowiedź na nasze pytanie. I zapewne nauczyciele też nie będą zadowoleni z takiej odpowiedzi.

Dodajmy że art 23 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, mówi wyraźnie iż w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

źródło: www.iswinoujscie.pl Źródło: iswinoujscie.pl

Podziel się!

Dodaj komentarz