Urzędnicy twierdzą że poszukają innych atrakcji

Urzędnicy twierdzą że poszukają innych atrakcji
Radny Jan Borowski zaproponował by w Świnoujściu, podobnie jak w chorwackim Zadarze zainstalowano olbrzymie płaty solarne, które po zmroku stają się prawdziwą atrakcją .

Patrząc na zdjęcia umieszczone w Internecie, rzeczywiście instalacja prezentuje się ciekawie i okazale. Instalacja składa się z 300 wielowarstwowych solarnych płyt szklanych, które podczas dnia ładują się energią słoneczną.

Radny Borowski zaproponował, by instalacja ciesząca oko turystów ale też i mieszkańców powstała na terenie promenady lub na terenach przy Wybrzeże Władysława IV.

Niestety urzędnicy miejscy nie widzą naszego miasta oczami radnego Borowskiego i stwierdzili, że będą rozważali inne sposoby upiększania miasta.

W odpowiedzi na interpelację radnego zwrócono uwagę, że roczna suma godzin słonecznych jest zawarta w granicach od 1300 do 1900 godzin. Średnie roczne usłonecznienie wynosi 1600, co stanowi około 18,2% okresu całego roku, kiedy możliwe jest wykorzystanie promieniowania słonecznego do celów energetyki słonecznej. Warto jednak zauważyć, że 75% z tego czasu przypada w półroczu letnim, od kwietnia do końca września, średnio 1200 godzin. W półroczu zimowym, od października do marca, wartość usłonecznienia jest trzykrotnie mniejsza i wynosi średnio 400 godzin.
Z uwagi na to, że czas ekspozycji na promienie słoneczne jest dużo krótszy niż ma to miejsce w krajach Śródziemnomorskich oraz praca tych urządzeń na źródle energii z sieci energetycznej mija się z ideą oszczędności energetycznej będziemy rozważali inne sposoby upiększania miasta.

Miejmy nadzieję, że to „inne” nie będzie tak bezsensownym dziełem, za grube miliony, jak sławetna już promenada zdrowia, w której metalowe parasole zaprojektowano raczej dla miejsca na równiku.

źródło: www.iswinoujscie.pl Źródło: iswinoujscie.pl

Podziel się!

Dodaj komentarz