1000% zwrotu z inwestycji? Nie daj się nabrać oszustowi i ostrzeż innych!

1000% zwrotu z inwestycji? Nie daj się nabrać oszustowi i ostrzeż innych!
Błyskawiczny zysk, zerowe ryzyko, wsparcie techniczne i to wszystko za darmo! Prawda, że brzmi świetnie? Niestety, osoba, która uwierzy w te piękne obietnice, najczęściej zostaje bez pieniędzy lub z dużym kredytem i z szarganymi nerwami. Wszystko za sprawą oszustów, którzy wykorzystują metodę na „zdalny pulpit”. Oszustwo na „zdalny pulpit” to metoda przestępców, którzy wykorzystując legalne oprogramowanie i łatwowierność swojej potencjalnej ofiary, mogą dokonać kradzieży oszczędności życia z konta nieświadomej ofiary dosłownie na jej oczach. Oszuści rozpoczynają przeważnie swój proceder od telefonu lub wiadomości z ofertą inwestycyjną z możliwością szybkiego i dużego zarobku.

Czym jest „zdalny pulpit”?

To oprogramowanie, które umożliwia udostępnienie nie tylko obrazu z monitora naszego komputera innej osobie, ale także pozwala jej zarządzać naszym komputerem, w tym korzystać z myszki i klawiatury, a także z zainstalowanego na dysku oprogramowania.

Oferta szybkiego zarobku na kryptowalutach lub akcjach giełdowych

Oszust, podając się za maklera, telefonuje lub wysyła wiadomość e-mail z ofertą szybkiego zarobku na kryptowalutach lub akcjach giełdowych. W rozmowie przestępca zapewnia swoją potencjalną ofiarę o bezpieczeństwie całej transakcji i oferuje pełne wsparcie techniczne w obrocie gotówką i akcjami. Zadaniem nieświadomej ofiary jest wpłacenie zaledwie kilkuset złotych na poczet zakupu papierów wartościowych po okazyjnej cenie i zainstalowanie legalnego oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu. Po zainstalowaniu oprogramowania fałszywy makler oferuje wsparcie techniczne w zakupie najkorzystniejszych akcji dla jego klienta. Gdy ofiara zainstaluje oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu i zaloguje się na swoje konto bankowe, oszust zyskuje kontrolę nad naszym komputerem, a co za tym idzie nad kontem bankowym, do którego właśnie się zalogowaliśmy i prosi o kod SMS z banku, dzięki któremu będzie mógł sfinalizować transakcję zakupu papierów wartościowych. Finalnie oszust zamiast zakupić akcje giełdowe, kradnie nasze oszczędności życia.

Jak chronić się przed oszustwem tego typu?

• Nie instalujmy oprogramowania, którego sposobu działania i pochodzenia nie jesteśmy pewni.

• Nikomu nie podawajmy jednorazowych haseł i kodów zabezpieczających nasze konto bankowe a także numeru karty płatniczej oraz kodu, który ją zabezpiecza.

• Zachowajmy szczególną ostrożność gdy ktoś proponuje telefonicznie lub mailowo szybki i duży zysk.

• Jeżeli otrzymamy telefon lub e-mail o próbie włamania na nasze konto, zadzwońmy na oficjalną infolinię banku i zweryfikujmy otrzymane informacje.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnouściu

Źródło: iswinoujscie.pl