57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w TVP1

Tegoroczny 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się w piątek, 4 września w TVP1 galą zapowiadającą program festiwalu „Opole na start”, a zakończy się w poniedziałek, 7 września koncertem „Scena alternatywna” w TVP Kultura. Przed widzami największe muzyczne wydarzenie w kraju – dziewięć koncertów, jubileusze, wspomnienia, plejada gwiazd – artyści młodego i starszego pokolenia.

4 września o godz. 20.05 rozpocznie się gala „Opole na start”, poświęcona zwyciężczyni pierwszego opolskiego festiwalu, niedawno zmarłej Ewie Demarczyk. Tego samego dnia o godz.22:40 (po meczu) zaplanowano koncert „Od Opola do Opola”, będący podsumowaniem tego, co wydarzyło się w polskiej muzyce w minionym roku. Wystąpią w nim zarówno młodzi wykonawcy, jak i ci bardziej doświadczeni. Pierwszy dzień festiwalu zakończą „Debiuty”, koncert który otwiera drzwi do kariery wielu młodym artystom.

W sobotę wydarzeniem będzie koncert „Festiwal, Festiwal!!! – Złote Opolskie Przeboje” . Początek o 20.05. Podczas koncertu galowego 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przedstawimy najważniejsze muzyczne wydarzenia, które miały miejsce na deskach opolskiego amfiteatru. Finał koncertu poświęcony będzie Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. O godz. 23.15 zaplanowano koncert piosenki literackiej „Odpowiednia pogoda na szczęście, czyli nadzieje poetów”. W repertuarze pojawią się zarówno teksty znanych autorów, jak i współczesnych.

Niedziela 6 września została zarezerwowana na koncert „Majewska&Korcz okrągłe 45”, będący podsumowaniem wspólnej drogi artystycznej Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza (początek o godz. 20.05), na jeden z najstarszych koncertów Festiwalu – koncert „Premiery” o główną nagrodę im. Karola Musioła (godz. 20.50), a także koncert „Cisza, jak ta. Muzyka Romualda Lipki” (godz. 22.30) będąca artystycznym hołdem, złożonym przez artystów różnych pokoleń znakomitemu kompozytorowi, pianiście, liderowi grupy Budka Suflera.

W poniedziałek tradycyjnie w TVP Kultura „Scena Alternatywna”. Tym razem poświęcona 50-leciu istnienia zespołu SBB (godz. 20.00). Druga część Koncertu „Książę Nocy” będzie wspomnieniem i hołdem złożonym Markowi Nowakowskiemu, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej prozy powojennej.

Źródło: centruminformacji.tvp.pl/