AJR jako gość specjalny na koncercie Imagine Dragons

03/27/23

AJR jako gość specjalny na koncercie Imagine Dragons

Trio AJR jako gość specjalny podczas koncertu Imagine Dragons w Warszawie. Przypomnijmy, że grupa z Las Vegas wystąpi na PGE Narodowym 14 sierpnia 2023.

AJR to powstałe w 2012 roku trio, które wymyśla na nowo, czym może być pop w XXI wieku. Skład grupy tworzą Adam (bas, wokal), Jack (wokal, gitara) i Ryan (ukulele, fortepian, wokal). Zespół ma już na koncie cztery platynowe, jeden podwójnie i jeden potrójnie platynowy singiel, jak również platynowy album. Plasując się w pierwszym tygodniu na 8. miejscu listy Bilboard 200 i pierwszych miejscach notowań Top Alternative Albums Chart i Top Rock Albums Chart, płyta „Neontheater” (2019) stała się najwyżej debiutującym wydawnictwem w ich karierze. Spotify wyróżniło „Sober Up” ft. Rivers Cuomo jako jedną z najlepszych piosenek rockowych lat 2010-19, a Apple Music zamieściło „Weak” na liście najlepszych utworów alternatywnych 2010-19. AJR znajdują się także w gronie 500 najczęściej słuchanych artystów w Spotify.

W 2022 AJR wydało utwór „I Won’t”, pierwszy w ramach nowego kontraktu pomiędzy należącą do zespołu wytwórnią AJR Productions oraz Mercury/Republic Records.

Imagine Dragons mają na koncie ponad 66 mln sprzedanych egzemplarzy albumów, 55 mln sprzedanych utworów cyfrowych i ponad 108 mld streamów. Grupa okazała się najpopularniejszym zespołem rockowym minionej dekady, całkowicie przekształcając gatunek. Wszystkie rockowe kawałki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”. Są jedynym zespołem na świecie, który ma na konncie cztery diamentowe single.

Zespół powstał w 2009 roku i zaczynał kilkoma niezależnie wydanymi EP-kami, by następnie podpisać kontrakt z KIDinaKORNER/Interscope. W 2012 ukazała się EP-ka „Continued Silence”. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki pełnowymiarowy album grupy „Night Visions”. Krążek trafił na 2. miejsce Billboard 200, pokrył się 7x platyną i przyniósł im nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze rockowe wykonanie („Radioactive”), a sam singiel osiągnął diamentowy certyfikat sprzedaży. W 2015 przyszedł czas na „Smoke + Mirrors”, tym razem z debiutem na samym szczycie list sprzedaży w USA. W 2017 ukazał się „EVOLVE” (nominacja do Grammy), a rok później „ORIGINS”. Te dwa albumy przyniosły takie hity jak „Believer”, „Thunder”, „Whatever It Takes” i „Natural”.

Przy piątym albumie studyjnym – pierwszej nowej muzyce Imagine Dragons od 2018 roku – zespół połączył siły z cenionym producentem Rickiem Rubinem. Płyta zadebiutowała w pierwszej dziesiątce listy Billboard 200 oraz na 2. miejscu list przebojów Top Alternative Albums i Top Rock Albums. Z wydawnictwa pochodzą single „Wrecked”, „Cutthroat” i „Follow You”, przy czym ten ostatni osiągnął 1. miejsce zarówno na liście Mediabase Alternative Radio, jak i Billboard Alternative Airplay. Singiel zapewnił grupie najszybsze wejście na szczyt listy Billboardu. Następnie przyszedł czas na „Enemy”. Utwór, który powstał z myślą o produkcji Netflixa „Arcane”, zgromadził ponad 4,6 mld streamów, zapewniając grupie tytuł najpopularniejszego zespołu w serwisach cyfrowych w USA w 2021. W 2022 roku, Imagine Dragons rozszerzyli świat „Mercury” o podwójny album „Mercury – Acts 1 & 2”, w tym singiel „Bones”.

Imagine Dragons współpracowali z największymi gwiazdami, od Kendricka Lamara, Lil Wayne’a i Wiza Khalifę po Avicii i filmowego kompozytora Hansa Zimmera. Zebrali miliony na różne cele, w tym fundację charytatywną The Tyler Robinson Foundation oraz fundację i festiwal LOVELOUD frontmana Dana Reynoldsa wspierającą młodzież LGBTQ+. W 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował ich ambasadorami organizacji UNITED 24, która zajmuje się pomocą humanitarną w Ukrainie.
Źródło: Universal Music Polska