Arooj Aftab ogłasza nową płytę i koncerty

Źródło: Universal Music Polska
04/29/24

Arooj Aftab ogłasza nową płytę i koncerty

Zdobywczyni nagrody Grammy Arooj Aftab wydaje nowy album „Night Reign”, którego premiera odbędzie się 31 maja nakładem Verve Records.

Album jest kontynuacją uznanego przez krytyków „Vulture Prince”. Artystka podzieliła się także singlem „Raat Ki Rani”, z towarzyszącym mu teledyskiem wyreżyserowanym przez aktorkę Tessę Thompson (w jej reżyserskim debiucie) i wyprodukowanym przez Kishori Rajan, która kieruje firmą produkcyjną Thompson Viva Maude. Od czerwca rusza także trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie. Daty koncertów dostępne są na oficjalnej stronie artystki: www.aroojaftab.com

„Night Reign” będzie dostępny we wszystkich formatach cyfrowych, a także na CD, standardowym czarnym LP, ekskluzywnym fioletowym LP D2C na www.klasykaijazz.pl.

– „Raat Ki Rani” opowiada o osobie, której urok, magnetyzm i charyzma unoszą się podczas pięknego wieczornego przyjęcia w ogrodzie – mówi Aftab. Chwytliwy rytm (blisko spokrewniony z brazylijskim maracatu) napędza cały utwór. Głos Aftab (po raz pierwszy dotknięty autotune) ukazuje sugestywną wizję tej „królowej nocy”, czyli „Raat Ki Rani”, odurzająco pachnącego, kwitnącego nocą kwiatu, z którym utwór dzieli swoją nazwę. Tytułowy kwiat jaśminu odgrywa również znaczącą rolę w wizualizacjach wyreżyserowanych przez Thompson.

„Raat Ki Rani” to królewskie wprowadzenie do świata „Night Reign”. Emocjonalny głos wokalistki, odbija się wieczornym echem, przy akompaniamencie fortepianu i miarowego bicia perkusji. Harfa i tuba sprawiają, że utwór staje się jeszcze bardziej fantazyjny, a „Raat Ki Rani” maluje filmowy portret chwytających za serce emocji w paradygmacie szybko przemijającego romansu. – Interakcja z królową nocy wydaje się nie do pomyślenia – sugeruje Aftab. – Czasami musimy zadowolić się wymianą spojrzeń.

Arooj Aftab sprawia, że noc staje się głównym tematem utworów. Artystka zagłębia się w wieloaspektową, odważną i fascynującą krainę, która ożywa po zmroku. Niektóre noce sprzyjają zakochiwaniu się, inne samotności, a jeszcze inne irytacji na wymuszonych spotkaniach towarzyskich – i takie właśnie są historie „Night Reign”.

Na albumie pojawiają się: Cautious Clay grający na flecie, poetka Moor Mother oraz Chocolate Genius czyli Marc Anthony Thompson użyczający swojego głosu. A także długoletni współpracownicy Petros Klampanis i Maeve Gilchrist jako główni członkowie muzycznej rodziny Arooj. Powstała w ten sposób nowa muzyka pokazuje uderzającą zdolność Aftab do budowania piękna z różnych elementów. „Night Reign” to wyraźne odejście od tradycji lub ponowne odkrycie muzyki przodków. To odzwierciedlenie 15 lat życia Aftab w Nowym Jorku i jej nieskrywanego zaangażowania w pozostanie wierną sobie. Z otwartym sercem, szczerością i dowcipem, artystka pozwala nam zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej.

Arooj Aftab wyruszy w dużą trasę koncertową, która rozpocznie się w czerwcu. Wystąpi w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Irlandii i Danii. Artystka pojawi się również na festiwalach Glastonbury, Lowlands, Oslo Jazz, North Sea Jazz i Pitchfork London.

Pitchfork w recenzji jej przełomowego albumu z 2021 roku, „Vulture Prince”, zwrócił szczególną uwagę na „potężny głos Arooj, przesiąknięty smutkiem tak głębokim, że przenika do kości”. Album wywołał zmianę kulturową i pomógł przenieść muzykę zakorzenioną w tradycji południowoazjatyckiej do szerszej rozmowy na temat muzyki współczesnej. „Vulture Prince” zyskał szerokie grono wielbicieli. Każdy, od Elvisa Costello po prezydenta Obamę, odnalazł w nim cząstkę siebie. Płyta zdobyła dwie nominacje do nagrody Grammy w kategoriach Najlepszy Nowy Artysta i Najlepszy Globalny Występ Muzyczny, wygrywając tę drugą (czyniąc Aftab pierwszą pakistańską artystką, która otrzymała Grammy).

W następnym roku „Udhero Na”, współpraca z Anoushką Shankar z „Vulture Prince Deluxe”, przyniosła Aftab drugie z rzędu wyróżnienie w kategorii Najlepszy Globalny Występ Muzyczny. W ciągu trzech lat od debiutu, Aftab nadal zachwycała fanów i krytyków na całym świecie. Spotify wybrało ją na jednego ze swoich Equal Ambassadors. Zagrała na festiwalach takich jak Coachella i Glastonbury.

W ubiegłym roku połączyła siły z Vijayem Iyerem i Shahzadem Ismaily, by nagrać album „Love In Exile”, który zdobył dwie nominacje do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Alternatywny Album Jazzowy i Najlepszy Globalny Występ Muzyczny oraz zdobył nagrodę Edison Jazz 2023 w kategorii Global.

Premiera Night Reign 31 maja nakładem Verve Records.

„Night Reign” – tracklista:

1. Aey Nehin

2. Na Gul

3. Autumn Leaves (ft. James Francies)

4. Bolo Na (ft. Moor Mother, Joel Ross)

5. Saaqi (ft. Vijay Iyer)

6. Last Night (Reprise) (ft. Cautious Clay, Kaki King, Maeve Gilchrist)

7. Raat Ki Rani

8. Whiskey

9. Zameen (ft. Chocolate Genius, Inc.)

blank