„Awesome Mixtape” po raz trzeci! „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” gotowi do odsłuchu

05/05/23

„Awesome Mixtape” po raz trzeci! „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” gotowi do odsłuchu

Do kin trafił wreszcie film „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” w reżyserii Jamesa Gunna, a w serwisach cyfrowych i sklepach pojawiła się już muzyka z najnowszego hitu Marvela.

James Gunn kocha muzykę tak samo jak film – dlatego o piosenkach do swoich filmów myśli już na etapie pierwszych draftów scenariusza. Twórca do perfekcji opanował sterowanie dramaturgią za pomocą piosenek. W przypadku zestawu utworów do „Strażników Galaktyki: Volume 3” nie mogło być inaczej.

Jak mówi James Gunn, wybór utworów do trzeciej części „Strażników” był bardzo trudny: – Nie byłem pewien, czy dokonałem właściwej selekcji, aż do pierwszych pokazów i entuzjastycznych reakcji widowni. Zmieniałem ciągle muzykę w scenariuszu. Miałem do dyspozycji cały katalog lat 70. i mogłem iść w tę stronę, jak przy pierwszych dwóch filmach. Była też opcja, by iść w lata 80. albo 90., bo z lat 90. jest sporo dobrego przestrzenno-kosmicznego Brit popu. Ostatecznie postawiłem na miks wszystkich tych dekad i mam nadzieję, że to nie będzie się wzajemnie wykluczało.

Zdaniem Chrisa Pratta, wybory Gunna doprowadziły do powstania kolejnego „Awesome Mixtape”: – Muzyka była zawsze bardzo ważną częścią „Strażników Galaktyki”. Pierwszy „Awesome Mix” to składanka, którą mama dała Peterowi Quillowi i to właśnie tę płytę bohater zabiera w kosmos. Tamta muzyka go ukształtowała. W drugiej części „Awesome Mix” było nieodpakowaną płytą, bo Peter bał się, że gdy ją w końcu otworzy, będzie to ostatnia rzecz związana z matką, jaką kiedykolwiek dostanie. Ostatecznie pokonał ten lęk i dzięki temu dostaliśmy soundtrack drugiej części. Wreszcie trzecia część, w której Peter dostaje mix od Yondu. Wciąż mamy tam lata 70., ale pojawiają się też nowsze rzeczy: Beastie Boys, Radiohead, Faith No More. Muzyka pozwoliła franczyzie na rozwój. Soundtrack będzie fantastycznym towarzyszem tej szalonej przejażdżki.

Gunn ma w zwyczaju dawanie tytułów piosenek w scenariuszu, a następnie odtwarzania ich w trakcie kręcenia scen. Ten styl pracy bardzo odpowiada aktorom na planie. Karen Gillan przyznaje: – Wszystkie jest ustalone z góry, a tytuły piosenek lądują w scenariuszu. Dostajemy też playlistę ze wszystkimi utworami, aby nastroić się przed zdjęciami. Za każdym razem, gdy w danej scenie jest zaplanowana piosenka, słyszymy ją na planie. Dlatego dzięki temu czujemy się, jakbyśmy już byli w filmie. Muzyka łączy wszystkich w scenie i nadaje ton całości. To świetny sposób, każdy się cieszy, gdy słyszy dany utwór. Myślę, że to dla nas dodatkowy zastrzyk energii.

Sean Gunn dodaje: – Bardzo doceniam, że możemy poczuć, jak będzie brzmiała dana scena już na etapie zdjęć. To bardzo ważne. Dlatego właśnie praca na planie „Strażników” jest taka super. Piosenki są wbudowane w DNA scen. To bardzo ważna część całego procesu, jak kostiumy czy scenografia. Dźwięk jest kolejną warstwą tego wszystkiego, co robimy.

James Gunn zatrudnił brytyjskiego kompozytora Johna Murphy’ego do skomponowania ścieżki dźwiękowej. Twórca pracował wcześniej z reżyserem przy „The Guardians of the Galaxy Holiday Special” oraz „The Suicide Squad”. – James jest jednym z najbardziej obeznanych muzycznie reżyserów, z którymi miałem okazję pracować. Jestem bardzo dumny ze ścieżki dźwiękowej, którą udało nam się stworzyć. Byłem już wcześniej fanem „Strażników”, więc praca na tym planie była zaszczytem i czystą radością – komentuje Murphy.

17-utworowa kolekcja „Guardians of the Galaxy Vol. 3: Awesome Mix Vol. 3” ukazała się na CD i w serwisach cyfrowych 3 maja. Od 5 maja w sprzedaży dostępne jest wydanie winylowe, a 7 lipca ukaże się kaseta. Ścieżka dźwiękowa „Guardians of the Galaxy Vol. 3 Original Score” trafiła do serwisów cyfrowych 3 maja.

W filmie występują Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Vin Diesel jako Groot i Bradley Cooper jako Rocket, a także Sean Gunn, Chukwudi Iwuji, Will Poulter i Maria Bakalova.

Film i scenariusz są dziełem Jamesa Gunna. Produkcją zajęli się Kevin Feige, Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Nikolas Korda, Sara Smith oraz Simon Hatt.

Tracklista:

1. Creep (Acoustic Version) – Radiohead

2. Crazy On You – Heart

3. Since You Been Gone – Rainbow

4. In the Meantime – Spacehog

5. Reasons – Earth, Wind and Fire

6. Do You Realize?? – The Flaming Lips

7. We Care a Lot – Faith No More

8. Koinu no Carnival (From „Minute Waltz”) – EHAMIC

9. I’m Always Chasing Rainbows – Alice Cooper

10. San Francisco – The Mowgli’s

11. Poor Girl – X

12. This Is the Day – The The

13. No Sleep Till Brooklyn – Beastie Boys

14. Dog Days Are Over – Florence + The Machine

15. Badlands – Bruce Springsteen

16. I Will Dare – The Replacements

17. Come and Get Your Love – Redbone
Źródło: Universal Music Polska