Bat for Lashes zachwyca na „The Dream of Delphi”

Źródło: Universal Music Polska
06/03/24

Bat for Lashes zachwyca na „The Dream of Delphi”

Pochodząca z Londynu artystka Natasha Khan – znana na całym świecie jako Bat For Lashes – wydała swój szósty album studyjny. Krążek „The Dream of Delphi” jest dostępny w sklepach i serwisach cyfrowych. To debiut artystki w słynnej wytwórni Mercury KX.

„The Dream of Delphi” to wielowymiarowy album, który zabiera w podróż od ciepłych, lo-fi synthowych melodii do wielkich symfonicznych dźwiękowych pejzaży – The Guardian

Ten album jest odważnie piękny i najlepszy w jej karierze – Mojo ****

Kolejna świetna rzecz od Khan, która rozpoczęła nowy etap kreatywny i osobisty – NME ****

Khan po raz kolejny robi to, co potrafi najlepiej, czyli za pomocą dźwięków tworzy immersyjny świat – The Irish Times ****

To naprawdę najlepszy album Bat for Lashes, która przy okazji nie straciła nic ze swojej teatralności – FLOOD Magazine

Rozterki nowej mamy okazały się bardzo bogatym źródłem inspiracji – Uncut 7/10

Avant-popowe ponowne narodzenie – Far Out ****

Cały album ma w sobie piękno – The Line of Best Fit 7/10

Na „The Dream of Delphi” usłyszycie jedne z najpiękniejszych muzycznych momentów tego roku – MusicOMH ****

„The Dream of Delphi” wprowadza postać Motherwitch – takie imię przybiera Khan, gdy wkłada zbroję matki i odkrywa cienie i blaski swojej nowej roli jako rodzica i protektorki. Chwile spokoju w domu przeplatają się z egzystencjalnym zachwytem w dziesięciu kompozycjach na płycie. Teksty opowiadające o zerwaniu Natashy z ojcem Delphi mieszają się z opowieściami o miejscu matki w niekończącym się cyklu życia, śmierci i odrodzenia. Pomysły i dźwięki jednocześnie starożytne, jak i współczesne, świetnie się zgrywają. Fortepiany, basowe flety, harfy z organami, mellotronem i syntezatorami, zainspirowane miłością do kobiecych i transpłciowych artystek, takich jak Delia Derbyshire, Constance Demby i Beverly Glenn Copeland, jak również wieloletnim zainteresowaniem muzyką ambientową i orkiestrowymi soundtrackami.

Natasha Khan zawsze tworzyła wizualne historie i filmy do swoich albumów. Tym razem poszła o krok dalej i stworzyła pełnometrażowy obraz towarzyszący płycie we współpracy z kreatywną dyrektorką i choreografką Alexandrą Green oraz reżyserką Freddie Leyden.

„The Dream of Delphi – A New Transmission” to wizualna narracja o powołaniu, poczęciu i nowym życiu. Surowość ludzkiego doświadczenia, która towarzyszy temu wydarzeniu oraz mityczne i uniwersalne wnioski, które Natasha zebrała w trakcie swojej podróży ku macierzyństwu. Układy taneczne symbolizują napięcia, tworzenie więzi oraz wrażliwość, która pojawia się, gdy kochankowie zostają rodzicami. Tańce z kobietami to z kolei ukłon w stronę relacji Natashy z położnymi, przyjaciółkami i innymi kobietami-siostrami, które były jej potrzebne w okresie związanym z porodem. Choreografia – ułożona na podstawie prostych, rutynowych codziennych czynności – podkreśla wielkie piękno, jakie tkwi w prostocie i zwyczajności. Choreografia zostanie rozwinięta podczas koncertów Bat for Lashes. Fani mogli zobaczyć przedsmak w trakcie Meltdown Festival latem 2023 roku.

Bat for Lashes zaprezentowała przedpremierowo materiał oraz scenografię w ramach występu na edycji Meltdown z Christine & The Queens w roli kuratora. W tym roku Natasha Khan powraca na sceny festiwalowe z bardzo konceptualnym show, w którym ruch i performance są równie ważne co muzyka.

Bat for Lashes – „The Dream of Delphi” – lista utworów:

1. The Dream Of Delphi

2. Christmas Day

3. Letter To My Daughter

4. At Your Feet

5. The Midwives Have Left

6. Home (Single Version)

7. Breaking Up

8. Delphi Dancing

9. Her First Morning

10. Waking Up

11. The Dream of Delphi (Bonus Extended Strings Version)

Natasha Khan to wokalistka i kompzoytorka, która od 17 lat nagrywa pod pseudonimem Bat for Lashes. Niedawno powróciła do Wielkiej Brytanii po 6 latach spędzonych w Kalifornii. Khan ma na koncie sześć albumów studyjnych, tworzyła też soundtracki do filmów i podcasty. Aż pięć jej albumów trafiło do Top 15 list sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Występowała na najważniejszych festiwalach świata, w tym na Coachelli, Glastonbury, Latutiude czy Laneway. Jej piosenki mogliśmy usłyszeć m.in. w takich hitowych seriach jak „Saga Zmierzch” czy „Igrzyska Śmierci”, jak również w kampaniach marek Thierry Mugler, Chanel, Gucci i Miu Miu. Twórczość Khan od zawsze opisywana jest jako przejmująca, mroczna, fantastyczna, garściami czerpiąca z magicznego realizmu. Artystka była trzykrotnie nominowana do Mercury Prize, BRIT Awards, dwukrotnie otrzymywała nagrodę Ivor Novello. Współreżyserowała większość ze swoich teledysków. W 2016 roku na festiwalu TriBeCa w Nowym Jorku debiutowała z krótkometrażowym filmem, który wyreżyserowała i do którego napisała scenariusz.

blank