„Bieliki” w świątecznej gali banderowej. Zobacz film!

„Bieliki” w świątecznej gali banderowej. Zobacz film!
Marynarski ceremoniał stanowi, że w dni szczególnie uroczyste, jednostki pływające przyozdabiają swoje maszty tak zwaną „galą flagową”, złożoną z bander, proporców i flag międzynarodowego kodu sygnałowego. Tak uroczyście przystrojone podnoszą świąteczny nastrój w portowych miastach takich jak Świnoujście. W czasie świątecznego, majowego weekendu, tak dostojnie prezentowały się nie tylko okręty Marynarki Wojennej ale także promy na przeprawie „Warszów”.

Podczas długiego, świątecznego weekendu, „Bieliki” nie tylko z intensywniej pracowały ale także budziły podziw, zwłaszcza osób przyjezdnych. Na masztach powiewała bowiem nie tylko biało-czerwona ale cały szereg barwnych proporców. Są to flagi stanowiące obowiązkowe wyposażenie jednostek pływających, stanowią bowiem zestaw tzw. Międzynarodowego Kodu Sygnałowego. Tym razem jednak posłużyły do podkreślenia świątecznego charakteru minionych dni.

Warto dodać, że podobnie odświętny wystrój przybrały w minionych dniach okręty Marynarki Wojennej RP. W odróżnieniu jednak od okrętów wojennych gdzie podnoszona jest „gala banderowca” taki wystrój na jednostkach cywilnych nazywany jest „galą flagową”.

źródło: www.iswinoujscie.pl Źródło: iswinoujscie.pl