Co dalej ze świnoujskim oddziałem Gryfii? Co dalej z Dolną Odrą?

Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk powinien przedstawić koncepcję restrukturyzacji stoczni Gryfia, a w rozmowach o przyszłości Zespołu Elektrowni Dolna Odra musi wziąć udział Premier Mateusz Morawiecki. To głos prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W posiedzeniu wzięli udział m.in. związkowcy z Dolnej Odry, którzy boją się sygnałów o podziale zakładu i redukcji etatów, a jak mówią – decyzje zapadają bez konsultacji. W tej kwestii potrzeba ewolucji, a nie rewolucji, uważa marszałek Olgierd Geblewicz.

WRDS chce poznać koncepcję restrukturyzacji Gryfii.
Olbrzymia pikieta przed zakładem i strach o stratę setek miejsc pracy w Świnoujściu, to ostatnie sygnały z tamtejszego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie jest tajemnicą. Tajemnicą są za to plany na przyszłość. Właśnie o nich chce rozmawiać marszałek Olgierd Geblewicz z Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Strona społeczna przyznała, że minął już obiecywany przez rząd termin przedstawienia przez rząd koncepcji restrukturyzacji Gryfii.

– Jak zagospodarować ten teren, by on dalej gospodarczo służył regionowi i by ludzie mieli pracę? Jesteśmy w stanie pomóc. Ale tu potrzeba dialogu. Musimy zaprosić stronę rządową, bez nich nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dobrze, że ministerstwo pracuje nad koncepcją. Dziś mamy pikiety. Docenię każde rozwiązanie, które będzie zabezpieczało pracowników i wykorzysta potencjał tego miejsca. Proponuję wysłać takie zaproszenie. Pracownicy czekają na informacje – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Prezydium WRDS zwróci się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka o przedstawienie koncepcji restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Co dalej z Zespołem Elektrowni Dolna Odra? Czas na rozmowy z Premierem.
Podczas prezydium WRDS miało dojść do dyskusji z Polską Grupą Energetyczną i Wojewodą Zachodniopomorskim o przyszłości Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Zaproszeni goście jednak nie wzięli udziału w dyskusji. Działające w elektrowni związki zawodowe przypominają, że porozumienia z Polską Grupą Energetyczną GiEK S.A gwarantują zatrudnienie dla 1330 osób. Porozumienie nie jest respektowane. Już dziś brakuje blisko setki pracowników. W najbliższej przyszłości kilkadziesiąt osób odejdzie na emeryturę, a następców nie ma. Dodatkowo, umowy z pracownikami krótkoterminowymi nie są przedłużane. Związkowcy uważają, że skutkiem będzie degradacja majątku i transfer usług do firmy zewnętrznej, co dodatkowo podniesie koszty. Związkowcy mają świadomość, że przygotowywany jest podział ZEDO na część „węglową” i „gazową”, a także wydzielenie Elektrociepłowni Szczecin i Elektrociepłowni Pomorzany. Przekonują, że zamiast prawdziwych rozmów słyszą tylko ogólniki, brakuje analiz, a koszty transformacji mają ponieść głównie pracownicy, których propozycji się nie uwzględnia. Związkowcy przypominają m.in. o centralnych zakupach węgla, które prowadzone lokalnie mogły by dać oszczędności rzędu nawet 100 mln zł rocznie. Strona społeczna chce rozmawiać o zmianach, gdyż taki proces powinien trwać kilka lat, a nie kilka miesięcy.

– Energetyka w Polsce się zmienia, dyskutowaliśmy o tym wiele razy, w czasach poprzednich i obecnych rządów. Byłem zwolennikiem ewolucyjnej zmiany dla naszej Dolnej Odry. Zawsze takie rozwiązania będę wspierał, widzę wyzwania energetyczne, ale i te związane z załogą. Redukcja etatów powinna przebiegać w oparciu o odejścia emerytalne. Liczyłem na szerszą dyskusję. Chciałem również omówić sytuację w MSR Gryfia. Nie znamy wizji po stronie rządzących. Dzisiejszy przykład i nieobecność pokazują, że z Gryfią może być podobnie. Powinno nam się przedstawić realne plany grupy, dyskutować o plusach i minusach. Apelujemy o spotkanie. Jeśli ktoś nie potrafi online poświęcić godziny, to trudno liczyć na dobre intencje i czytelny dialog. Będziemy aktywni i chcemy dyskutować, by zakład się zmieniał, ale i konsultować te zmiany ze stroną społeczną – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego chce natychmiastowego spotkania z Premierem, Ministrem Aktywów Państwowych i przedstawicielami PGE o jak najszybsze spotkanie i omówienie sytuacji ZEDO.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl