Ćwierć miliona złotych na „Granty Osiedlowe”. Nowy konkurs na Pomorzu Zachodnim

Ćwierć miliona złotych na „Granty Osiedlowe”. Nowy konkurs na Pomorzu Zachodnim
Nowe place zabaw i miejsca rekreacji? Rodzinny festyn lub zawody sportowe? Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego ogłasza konkurs „Granty Osiedlowe”. Będzie można w nim zdobyć środki na inwestycje lub na działania integracyjne, edukacyjne czy kulturalne. Do 8 maja 2023 r. przyjmowane są zgłoszenia. – Tym działaniem chcemy wyróżnić i wzmocnić osiedla, podejmujące szczególnie wartościowe inicjatywy. W zależności od projektu udzielane wsparcie wyniesie 10 tys. lub 15 tys. zł – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowy konkurs dla osiedli
Osiedla – centra lokalnej społeczności, z roku na roku zyskują na znaczeniu, a głos mieszkanek i mieszkańców jest słyszalny w debacie publicznej. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, osiedla coraz częściej przestają być bezdusznymi sypialniami, a stają się bezpiecznymi i pełnymi życzliwości miejscami do życia, gdzie dzieci na placach zabaw zdobywają pierwsze umiejętności, mieszkańcy spotykają się podczas rodzinnych festynów i wydarzeń sportowych, a seniorzy rozwijają swoje pasje.

– Ruszamy z kolejnym działaniem skierowanym do lokalnych społeczności Pomorza Zachodniego. Korzystając z dobrych doświadczeń przy realizacji Programu Społecznik oraz Grantów Sołeckich, tym razem zapraszamy do współpracy osiedla, które będą mogły za pośrednictwem gmin zdobyć środki na realizację ciekawych przedsięwzięć i inicjatyw. Wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb mieszkanek i mieszkańców danego osiedla. „Granty Osiedlowe 2023" to idealna propozycja dla rad i zarządów osiedli, żeby zrobić coś wartościowego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak zdobyć grant?
W konkursie „Granty Osiedlowe” mogą uczestniczyć gminy z obszarów miejskich lub miejsko-wiejskich województwa zachodniopomorskiego, w których osiedla funkcjonują – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – jako jednostki pomocnicze gminy. W regionie dwadzieścia gmin utworzyło osiedla na tych zasadach.

To zgodnie z informacjami zamieszonymi na stronach internetowych poszczególnych gmin: Borne Sulinowo, Choszczno, Czaplinek, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Golczewo, Gryfice, Karlino, Koszalin, Łobez, Mielno, Nowe Warpno, Police, Sianów, Szczecin, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Trzebiatów, Węgorzyno.

Na zdobycie grantu – za pośrednictwem gminy – szansę mają 124 osiedla.

– Stawiamy na to, co lokalne i bliskie mieszkankom i mieszkańcom regionu. Zapraszamy do zgłaszania do konkursu przedsięwzięć, które będą aktywizować, rozwijać i podnosić jakość życia. To możliwość skorzystania z realizacji „szytych na miarę” danego osiedla przedsięwzięć – dodaje Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.
Ćwierć miliona złotych na „Granty Osiedlowe”. Nowy konkurs na Pomorzu Zachodnim [1]

Zwycięskie samorządy otrzymają wsparcie finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w formie grantu osiedlowego na realizację zgłoszonych projektów. W zależności od charakteru projektu wsparcie może wynieść 10 tys. zł (projekt nieinwestycyjny) lub 15 tys. złotych (projekt inwestycyjny).

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przesłanie przez uprawnioną gminę do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego formularza zgłoszenia wraz z wymaganymi załącznikami. Nabór prowadzony jest od 17 kwietnia do 8 maja 2023 r. Zgłoszenia mogą być przesyłane wyłącznie w formie elektronicznej na adres skrytki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na platformie ePUAP: /UMWZP/SkrytkaESP.
 
Kwoty, liczby, rekomendacje
Wartość środków finansowych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczona na pomoc finansową dla gmin na realizację zadań własnych w formie grantu osiedlowego w konkursie to 250 tys. zł.

W konkursie zostanie wyłonionych maksymalnie 25 projektów. Wartość całkowitych kosztów realizacji pojedynczego projektu nie może przekroczyć 40 tys. zł.
 
W konkursie rozpatrywane będą zgłoszenia projektów rekomendowane do realizacji przez mieszkańców i mieszkanki osiedla danej gminy.
 
Konkurs „Granty Osiedlowe” koordynuje Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Wszystkie informacje dot. konkursu zamieszczone są na stronie internetowej wws.wzp.pl/, w zakładce Granty Osiedlowe oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Emilia Wolf
Biuro Prasowe