Czy wiesz, że…

Pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie zawsze jest obowiązany korzystać z przejścia dla pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy może przechodzić przez jezdnię poza przejściem dla pieszych gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów.

Jeżeli jednak w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia znajduje się skrzyżowanie, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przejście przez skrzyżowanie jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje ono zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

W takim przypadku pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych lub w miejscu do tego przeznaczonym.

Za naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko pieszy może być ukarany mandatem karnym w wysokości 50 złotych!

sierż. Tomasz Kapusta/ KWP RD
foto KMP Szczecin

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl