David Gilmour zapowiada nowy album „Luck and Strange”

Źródło: Sony Music Entertainment Poland

Będzie to jego pierwszy nowy materiał od dziewięciu lat. Właśnie ruszył preorder, a premiera albumu już 6 września.

Zamów w przedsprzedaży

Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo została piosenka „The Piper’s Call”, swoją premierę będzie miała w czwartek 25 kwietnia na antenie brytyjskiej stacji BBC Radio 2 o 10:15. Zaraz po tym trafi na platformy streamingowe.
Nowy album Davida Gilmoura „Luck and Strange” nagrywany był przez pięć miesięcy w Brighton i Londynie. Za produkcję odpowiedzialni są David i Charlie Andrew – najbardziej znani ze swojej współpracy z ALT-J i Mariką Hackman, a teksty napisała głównie Polly Samson – wcześniejsza współautorka Gilmoura przez ostatnie trzydzieści lat.
David Andrew tak wspomina tę współpracę: „Zaprosiliśmy Charliego do domu, więc przyszedł, posłuchaj kilku wersji demo i powiedział ‘No cóż, dlaczego musi tam być solówka na gitarze? Czy wszystkie zanikają? Czy niektóre z nich nie mogą się po prostu zakończyć?’ To wykazuje cudowny brak wiedzy i szacunku dla mojej przyszłości. On jest bardzo bezpośredni i wcale się nie boi, i to mi się podoba. To dla mnie super sprawa, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chcesz to żeby ludzie po prostu ci ulegali”.
Natomiast Polly Samson odnosi się do lirycznych tematów poruszanych na albumie: „Jest napisany z punktu widzenia bycia starszym”. Gilmour wyjaśnił, że „spędził mnóstwo czasu w trakcie kwarantanny rozmawiając i myśląc o tego typu rzeczach, np. o śmiertelności”. Polly uznała, że praca z Charliem Andrew jest wyzwalająca: „Chcę wiedzieć o czym są te piosenki, chcę aby wszyscy którzy ich słuchają mieli idee zawarte w tekstach, które wpływają na ich słuch. To właśnie z tego powodu szczególnie mi się to spodobało”.
Płyta „Luck and Strange” zawiera osiem nowych utworów oraz przeróbkę The Montgolfier Brothers „Between Two Points” z udziałem Romany Gilmour, która w nim zaśpiewała i zagrała na harfie. Tytułowy utwór dał Gilmourowi szansę na kolaborację z klawiszowcem Pink Floyd – Richardem Wrightem. Powstał on w 2007 roku na terenie posiadłości Davida.
Pozostali muzycy, którzy wzięli udział w tym projekcie to Guy Pratt i Tom Herbert na basie; Adam Betts, Steve Gadd i Steve DiStanislao na perkusji; Rob Gentry i Roger Eno na klawiszach. Aranżacje smyczkowe i chóralne są autorstwa Willa Gardnera.
Okładka nowego materiału została zaprojektowana przez legendę grafiki Antona Corbijna, który zainspirował się tekstem napisanym przez Charliego Gilmoura do ostatniej piosenki z albumu „Scattered”.
Album „Luck and Strange” ukaże się 6 września. Dostępny będzie w kilku formatach:
Product Shot - David Gilmour - Luck and Strange - CD.jpg
Edycja na płycie CD ukaże się w digipacku, z bookletem ze zdjęciami i grafikami Antona Corbijna. Dodatkowo zawierać będzie 2 bonusowe utwory.
Tracklista CD:
1. Black Cat
2. Luck and Strange
3. The Piper’s Call
4. A Single Spark
5. Vita Brevis
6. Between Two Points
7. Dark and Velvet Nights
8. Sings
9. Scattered
Bonus tracks:
10. Yes, I Have Ghosts
11. Luck and Strange (Original Barn Jam)
Product Shot - David Gilmour - Luck and Strange - BD.jpg
Wydanie Blu-Rayu zawierać będzie audio w formacie Dolby Atmos, ukaże się w digipacku, z bookletem ze zdjęciami i grafikami Antona Corbijna. Dodatkowo zawierać będzie 4 bonusowe utwory.
Tracklista BD:
1. Black Cat
2. Luck and Strange
3. The Piper’s Call
4. A Single Spark
5. Vita Brevis
6. Between Two Points
7. Dark and Velvet Nights
8. Sings
9. Scattered
Bonus tracks:
10. Yes, I Have Ghosts
11. Luck and Strange (Original Barn Jam)
12. A Single Spark
13. Scattered (Orchestral)
Product Shot - David Gilmour - Luck and Strange - LP Black.jpgProduct Shot - David Gilmour - Luck and Strange - LP - Translucent Sea Blue.jpgProduct Shot - David Gilmour - Luck and Strange - LP - Translucent Orange.jpgProduct Shot - David Gilmour - Luck and Strange - LP - Opaque Silver.jpgProduct Shot - David Gilmour - Luck and Strange - LP - Translucent Emerald.jpg
Z kolei winylowe wydanie „Luck and Strange” dostępne będzie w pięciu kolorach do wyboru: czarnym, przezroczystym niebieskim, przezroczystym pomarańczowym, srebrnym i przezroczystym zielonym.
Tracklista LP:
Strona A
1. Black Cat
2. Luck and Strange
3. The Piper’s Call
4. A Single Spark
5. Vita Brevis
6. Between Two Points
Strona B
1. Dark and Velvet Nights
2. Sings
3. Scattered
blank