Dlaczego Agnieszka Rachtan wciąż jest w Radzie Miasta Komu służą niektórzy radni?

Dlaczego Agnieszka Rachtan wciąż jest w Radzie Miasta Komu służą niektórzy radni?
25.05.2023 r. odbyła się kolejna, LXXX już Sesja Rady Miasta. Najważniejszym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Posejdon i ulicy Wojska Polskiego. Wcześniej swoje zdanie wyrazili już mieszkańcy Osiedla Posejdon głosując przeciwko uchwaleniu mpzp. Jednocześnie mieszkańcy dali do zrozumienia, że na ich osiedlu potrzebne są zmiany, ale nie takie, które polegają na budowie wysokich apartamentowców. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji radni pójdą za głosem mieszkańców i zagłosują przeciwko podjęciu uchwały. Nic bardziej mylnego. Choć jeszcze kilka miesięcy temu radni Platformy Obywatelskiej na spotkaniach z mieszkańcami zapewniali, że staną po ich stronie, w czwartek razem z radnymi „Wybieram Świnoujście” przegłosowali uchwałę. Co ciekawe uchwała została przyjęta głosami 8 radnych, zaś 7 radnych zagłosowało przeciwko. Odrzucono również poprawki do uchwały, licznie wniesione przez mieszkańców. Widać było, że prezydium Rady Miasta inspiracje czerpie z Sejmu RP, powtarzając głosowania, których wynik jest niekorzystny dla prezydenckiej większości.

Czwartkowa Sesja przyniosła odpowiedzi na wiele pytań. Zastanawialiśmy się na łamach naszego portalu jak to możliwe, że radni zdecydowali o pozostaniu Agnieszki Rachtan w szeregach Rady, podczas gdy ta ewidentnie złamała prawo prowadząc działalność gospodarczą na mieniu gminy. Sprawa mpzp ciągnie się już od kilku lat, a Prezydent Janusz Żmurkiewicz wiedział, że będzie potrzebował wiernych żołnierzy by podjąć tak kontrowersyjną uchwałę. W czwartek głos radnej Rachtan okazał się decydujący. Wnioski wyciągnijcie Państwo sami. Ciekawe jak zakończy się sprawa skompromitowanej radnej. Wojewoda Zachodniopomorski uchylił Agnieszce Rachtan mandat. Ta odwołała się do sądu administracyjnego, który decyzję Wojewody podtrzymał. Obecnie radna Rachtan oczekuje na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Procedura trwa a dieta radnego co miesiąc wpływa na konto. Co więcej z informacji jakie posiada nasza redakcja, radna wciąż prowadzi działalność gospodarczą w tym samym miejscu. Powstaje również pytanie natury prawnej, co z podjętymi uchwałami, jeśli NSA podtrzyma decyzję sądu I instancji.

Rozstrzygnięcia jakie zapadły w czwartek pokazały również gdzie głos mieszkańców mają niektórzy radni. Widać, że część radnych „odpłynęła”, zapominając komu mają służyć i przez kogo są opłacani. Pozostaje mieć nadzieję, że mieszkańcy w przyszłorocznych wyborach dokonają porządków w szeregach Rady, a radni którzy odwrócili się od mieszkańców, do Sali obrad już nie powrócą.

źródło: www.iswinoujscie.plŹródło: iswinoujscie.pl