Erland Cooper ogłasza wydanie albumu zakopanego pod ziemią

Źródło: Universal Music Polska
04/15/24

Erland Cooper ogłasza wydanie albumu zakopanego pod ziemią

Krążek „Carve The Runes Then Be Content With Silence”, napisany wspólnie z naturą, ukaże się 20 września 2024. Światowa prapremiera zaplanowana jest na czerwiec w Barbican w Londynie.

W marcu, w dniu równonocy wiosennej, szkocki kompozytor Erland Cooper – który łączy muzykę z sugestywnym opowiadaniem historii i sztuką konceptualną – po raz pierwszy usłyszał taśmę matkę, którą zakopał w ziemi trzy lata wcześniej. Jedyne nagranie jego nowego dzieła, „Carve the Runes Then Be Content With Silence”, zostało pozostawione pod ziemią, aby było pielęgnowane lub raczej „przekomponowywane” przez ziemię, a wszystkie kopie cyfrowe zostały trwale usunięte. Ten wyjątkowy album ukaże się 20 września (tuż przed równonocą jesienną 22 września) nakładem Mercury KX. Ogłoszono również pełną trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie.

W maju 2021 roku Erland Cooper, ogłoszony przez „The Guardian” „kompozytorem natury”, zakopał jedyne nagranie albumu (na ¼ calowej taśmie magnetycznej, z trwale usuniętymi plikami cyfrowymi), wraz z nutami na urzekającej wyspie Orkney w Szkocji, gdzie dorastał. W bezprecedensowym posunięciu wytwórnia płytowa Erlanda, Mercury KX/Decca, zgodziła się wydać album, który zamiast zostać zmiksowany, trafił pod ziemię. „The Times” stwierdził: – W akcie, który jest albo godny podziwu, albo szalony, Decca Records podpisała kontrakt z Cooperem na album, na który trzeba będzie czekać trzy lata.

Jak do licha (ha!) to będzie brzmiało po takim czasie pod ziemią? 
​– Electronic Sound

Jeden z najbardziej zaangażowanych kompozytorów swojego pokolenia 
​– CLASH

Plan wydania nigdy wcześniej nie widziany w przemyśle fonograficznym. Erland Cooper wyjaśnia: – To medytacja nad wartością, procesem, cierpliwością i sztuką. Wszelkie zmiany w dźwięku i muzyce zostaną ponownie włączone do nowej partytury i wykonania na żywo, jako artykulacje orkiestrowe. Wtedy dzieło będzie kompletne.

Nagranie zawiera nową kompozycję na skrzypce solo i zespół smyczkowy. Materiał składający się z trzech części (część 1: „Carve The Runes” / część 2: „Then Be Content” / część 3: „With Silence”) celebruje setną rocznicę urodzin poety George’a Mackaya Browna.

Zakopując taśmę, Erland pozostawił na swoich platformach cyfrowych mapę ze wskazówkami publikowanymi w każdą równonoc i przesilenie dotyczącymi lokalizacji miejsca, gdzie jest zakopana, by każdy chętny mógł jej poszukać. Taśma została znaleziona we wrześniu 2022 roku i odkopana przez Victorię i Dana Rhodesa, mieszkańców wyspy Orkney. Zaplanowali oni całe wakacje wokół tej niezwykłej wyprawy, opisanej w „The Daily Telegraph” jako „tajemnica, która dręczyła fanów muzyki”.

Od tego czasu taśma – starannie umieszczona w szklano-drewnianej gablocie wraz z nutami i skrzypcami (umieszczonymi tuż nad taśmą, aby chronić nagranie) – wystawiana była w niezależnych sklepach płytowych. Podróżowała po całej Szkocji aż do jej miejsca przeznaczenia, Londynu (przed powrotem do studia), gdzie została wystawiona w centrum sztuki Barbican w całej swojej naturalnej, zabrudzonej odsłonie. W gablocie znajduje się również wyrzeźbiony kamień runiczny, który został umieszczony na szczycie ziemi w celu oznaczenia miejsca, a teraz można go zobaczyć na okładce albumu.

Taśma opuściła Barbican i udała się w ostatni etap bardzo długiej podróży, wracając do studia na delikatny proces digitalizacji, aby Cooper mógł ją usłyszeć po raz pierwszy od czasu jej zakopania 3 lata temu. Następnie ponownie nagra materiał, pozostając wiernym każdemu dźwiękowi na zdekomponowanej taśmie w myśl swojego hasła: „KOMPONUJ, DEKOMPONUJ, REKOMPONUJ”.

Oprócz zakopanych nut, Erland powierzył trzy kopie partytury trzem opiekunom: muzykowi Paulowi Wellerowi, powieściopisarzowi Ianowi Rankinowi i prezenterce radiowej Elizabeth Alker.

Czy bezprecedensowy eksperyment się powiódł? I co to oznacza Wszystko zostanie ujawnione publiczności 8 czerwca 2024 roku, kiedy to na koncercie jakiego jeszcze nie było, sama odkopana taśma zostanie odtworzona w Barbican, a ogromny zespół muzyków wykona nowo ukończone dzieło na żywo po raz pierwszy.

Specjalna limitowana edycja LP z recyklingu, podpisana, ponumerowana od 1 do 1000 i prezentowana z fragmentem oryginalnej taśmy (po premierze w Wielkiej Brytanii), wraz z certyfikatem autentyczności, jest dostępna w przedsprzedaży.

Album został pierwotnie nagrany w Royal Conservatoire of Scotland z uznanym na całym świecie solistą skrzypcowym Danielem Pioro (Jonny Greenwood, BBC Philharmonc) i Studio Collective, specjalnie wyselekcjonowaną kameralną grupą smyczkową RCS. Wydawnictwo zmiksowała Marta Salogni (Björk, Anna Meredith, Daniel Avery), a zmasterował przez Guy Davie na ¼-calowej taśmie magnetycznej, zanim wszystkie pliki cyfrowe zostały trwale usunięte.

„Carve The Runes Then Be Content With Silence” ukaże się 20 września 2024.

blank