Festiwal w Opolu – 4 dzień (poniedziałek) – Opolska Scena Alternatywna

Koncert zespołu SBB (fot. PAP/Rafał Nowakowski) Źródło: festiwalopole.tvp.pl

„Scena Alternatywna” już po raz czwarty zagra na deskach opolskiego amfiteatru podczas KFPP. Koncert zainauguruje występ legendarnej grupy SBB

Z okazji rocznicy 50-lecia istnienia zespołu, na koncercie usłyszymy najważniejsze utwory, które wykonają muzycy z pierwszego składu SBB: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski w towarzystwie perkusisty Pawła Dobrowolskiego. Na jubileuszowym koncercie pojawią się zaproszeni goście: Abradab, Tomek Makowiecki, Sebastian Riedel, Natalia Sikora, Staszek Soyka i Darek Kozakiewicz.

Druga część Sceny Alternatywnej zatutyłowana. „Książę Nocy” poświęcona będzie jednemu z najważniejszych przedstawicieli powojennej prozy, Markowi Nowakowskiemu, którego wspominać będzie córka – Ida Nowakowska-Herndon. Twórczość pisarza posłuży jako kluczowy element narracji do występów:

Pablopavo i Ludziki – czyli Paweł Sołtys z zespołem – muzyk, autor tekstów i prozaik, laureat nagrody im. Marka Nowakowskiego w 2018 roku. Wraz z zespołem meandruje pomiędzy gatunkami. Łączy bluesa, reggae, rocka, muzykę elektroniczną i poezję śpiewaną.

Eldo – czyli Leszek Kazimierczak – raper, autor tekstów i współzałożyciel legendarnej grupy Grammatik. Współpracował m.in. z rosyjskim DJ’em Vadimem, czeskim duetem Indy & Wich, a poza środowiskiem hip-hopowym m.in. z Leszkiem Możdżerem oraz Moniką Brodką.

Grubson
 – czyli Tomasz Iwanca – jako pierwszy raper przekroczył 100 milionów wyświetleń na YouTube. Artysta współpracuje z muzykami pochodzącymi nie tylko ze sceny hip-hopowej. O silnych inspiracjach artysty innymi gatunkami świadczą występy z m.in.: Krzysztofem Zalewskim i Marceliną Stoszek.

Mery Spolsky
 – wokalistka i gitarzystka. Na opolskiej scenie zobaczymy artystkę po raz drugi – wystąpiła już na koncercie “Debiuty” na 54. KFPP, gdzie wykonała piosenkę Skaldów “Cała jesteś w skowronkach”. Najbardziej znane utwory artystki to: „Miło Było Pana Poznać”, „Ups”, „Liczydło” i „Wrzesień”.

Luxtorpeda – grupa wykonuje szeroko pojętego rocka. Powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha, członka m.in. Acid Drinkers i Kazik na Żywo. Zespół może pochwalić się występami na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica, Machine Head, POD, Motorhead, czy Sabbaton. W 2012 roku zespół zdobył statuetkę Fryderyka w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.

Noże – zespół wymykający się klasyfikacji – wrzask ulic wtłoczony w post-punkowe gitary, melodie nieoczywiste i nieprzewidywalne. W 2018 roku wygrali konkurs dla młodych zespołów podczas festiwalu w Jarocinie oraz wystąpili na poznańskim festiwalu Spring Break.

Gościem specjalnym koncertu będzie zespół Armia świętujący 35-lecie istnienia. Uznawany za jedną z najbardziej oryginalnych formacji sceny niezależnej lat 80. bazującą na poetyckich tekstach wokalisty, Tomasza Budzyńskiego. Przewodnikami po alternatywnej scenie polskiej muzyki będzie Marek Horodniczy i Katarzyna Nowicka „Novika”.