Firma Remondis ma monopol na wywóz śmieci w Świnoujściu. Radny Bartkowiak: Miasto sprzedało dwie duże działki Remondisowi i skończyły się możliwości dla drugiej firmy. Zobacz film!

Firma Remondis ma monopol na wywóz śmieci w Świnoujściu. Radny Bartkowiak: Miasto sprzedało dwie duże działki Remondisowi i skończyły się możliwości dla drugiej firmy. Zobacz film!
Przy ulicy Armii Krajowej odbyła się konferencja prasowa świnoujskich radnych Lewicy Razem. W trakcie spotkania poruszono ważne dla mieszkańców tematy. Jednym z ich była przyjęta przez Radę Miasta podwyżka stawek za wywóz śmieci. W związku z tym tematem dziennikarze portalu iswinoujscie.pl postanowili zapytać świnoujskich radnych, dlaczego doprowadzono do tego, że w Świnoujściu monopol na sprzątanie miasta i wywóz śmieci ma tylko jedna firma i jest nią Remondis?

Nasze pytanie skierowaliśmy do radnego Bartkowiaka, który jest radnym z jednym z największych stażów pracy w świnoujskiej radzie miasta. Radny Stanisław Bartkowiak postanowił opisać jak na przestrzeni czasu wyglądała ta kwestia.
Firma Remondis ma monopol na wywóz śmieci w Świnoujściu. Radny Bartkowiak: Miasto sprzedało dwie duże działki Remondisowi i skończyły się możliwości dla drugiej firmy. Zobacz film! [1]

– Były dwie firmy. Jedna została przejęta przez drugą. Ostatecznie to Remondis kupił tą drugą i skończyła się konkurencja na terenie Świnoujścia. Była próba wejścia konkurencji, ale okazało się, że zorganizowanie firmy sprzątającej w Świnoujściu nie jest proste. Przy karsiborskiej były wolne tereny miasta, ale teren ten w całości został sprzedany Remondisowi. Były to dwie duże działki, skończyła się możliwość dla drugiej firmy – mówił Bartkowiak.

Jak podkreślił radny Remondis nie ma konkurencji nie tylko w Świnoujściu, ale także w innych miejscach.

– Możliwe, że po otwarciu tunelu pojawi się także inna firma – dodał radny Bartkowiak.

W trakcie środowej konferencji prasowej radny Bartkowiak mówił także o tym, że Świnoujście jest miastem turystycznym, a więc utrzymanie porządku w mieście niejako wiąże się z utrzymaniem standardów takiej miejscowości.

– W trakcie sesji Rady Miasta przedstawiono kalkulację cenową opartą o 3 elementy:
1. Praca Remondisu, który wywozi nieczystości. Ta usługa oparta jest o przetarg, tylko jedna firma zgłasza się do przetargu, nie ma z zewnątrz żadnej firmy, cena przetargowa po kontroli zostaje zatwierdzona,
2. miejsce składowania śmieci w Słajsinie i Celowy Związek Gmin R-XXI. Są w przedstawiciele miasta i oni na posiedzeniu spółki zatwierdzili ceny, która zaproponowała spółka
3. wewnętrzne koszty w Świnoujściu – mówił radny Bartkowiak.

Jak podkreślił radny Bartkowiak to firma Remondis najbardziej ze wszystkich podmiotów podniosła swoje ceny.Firma Remondis ma monopol na wywóz śmieci w Świnoujściu. Radny Bartkowiak: Miasto sprzedało dwie duże działki Remondisowi i skończyły się możliwości dla drugiej firmy. Zobacz film! [2]

Przypomnijmy, że nie wszyscy radni z Lewicy Razem byli jednomyślni w kwestii przyjęcia podwyżek za wywóz śmieci. Radna Joanna Agatowska, radny Ryszard Teterycz, radna Agnieszka Kaczmarek, oraz radny Krzysztof Szpytko byli przeciwni wprowadzeniu tych podwyżek. Za ich przyjęciem głosował radny Stanisław Bartkowiak. Od głosu wstrzymał się radny Jarosław Włodarczyk.
źródło: www.iswinoujscie.pl