Francis Tuan „First Mover”

„First Mover” to kolejna odsłona po „Borders”, która zapowiada debiutancką płytę Francisa Tuana. Jarek Szubrycht (Gazeta Magnetofonowa)

napisał na FB: „W normalnym kraju to powinien być hit karnawału!” Czy tak się stanie?

Piosenki Francisa Tuana przepełnione są pogodą ducha, ponieważ radość uznaje za najlepszy rodzaj buntu. Swoją muzyką zaprasza w podróż do innego świata, gdzie zatarły się niepotrzebne granice – również muzyczne. Tu gitarowy pop staje się tłem dla duchowych refleksji, taneczne utwory mają teksty inspirowane filozofią, a etniczne wietnamskie instrumenty współgrają z elektroniką. Słuchając muzyki Francisa, można przez chwilę wyobrazić sobie, że za oknem jest słonecznie, a ludzie żyją w zgodzie ze sobą i z naturą. Choć ta alternatywna rzeczywistość wydaje się nieco pokręcona, dla Francisa najważniejsze jest jedno – dobra melodia. Na początku 2020 roku ukaże się jego debiutancki długogrający album „Let’s Pretend”.


Francisowi towarzyszy zgrana ekipa muzycznych indywidualności. Paweł Drygas reżyseruje rytmy perkusyjne, Ajda Wyglądacz tańczy na basie, a Gabrysia Cybuch strzela syntezatorami. Wspólnie przekroczyli granice wielu sal koncertowych, klubów, festiwali oraz państw, występując np. w Szwecji (festiwal Live at Heart). Wystąpili m.in. na Open’er Festival, Halfway Festival, Slot Art Festival, Opole Songwriters Festival, zdobyli nagrodę na Fama Festival, a w 2020 roku wybierają się na Canadian Music Week do Toronto. W 2017 roku Francis wydał ponadto ciepło przyjęty minialbum „Poems”, prezentowany na antenie Trójki i innych stacji radiowych.

Oprócz gry na gitarze i instrumentach klawiszowych, Francis wykorzystuje wietnamskie instrumenty đàn nguyệt i đàn tỳ bà.