Gary Kemp „INSOLO”

07/16/21

Gary Kemp „INSOLO”

Już dziś premiera „INSOLO”, pierwszego od 25 lat oraz drugiego solowego albumu Gary’ego Kempa – tekściarza Spandau Ballet oraz gitarzysty i współprowadzącego wokalisty Saucerful Of Secrets.

Jako autor piosenek i gitarzysta kultowego zespołu lat 80. Spandau Ballet, Gary stał się jednym z najbardziej popularnych tekściarzy dekady. Zespół miał na koncie 23 hity i spędził ponad 500 tygodni na brytyjskich listach przebojów, sprzedając ponad 25 milionów albumów na całym świecie. Najpopularniejsze single „True”, „Gold” i „Through the Barricades” do dziś goszczą na licznych playlistach. „True” ma obecnie ponad pięć milionów odtworzeń w samej Ameryce Północnej, a singiel „Gold” towarzyszył Igrzyskom Olimpijskim w Londynie w 2012 roku.

Gary jest także uznanym aktorem teatralnym i filmowym, który zbierał pozytywne oceny zarówno wśród krytyków i fanów w filmach takich jak „Bracia Kray”, „Bodyguard” czy komedia BBC „The Kemps: All True”. Jako członek Nick Mason’s Saucerful Of Secrets, Gary wykonuje wczesny materiał Pink Floyd, ciesząc się ogromnym uznaniem na całym świecie. Razem z kolegą z zespołu – Guy Prattem, współtworzy popularny podcast The Rockonteurs.

25 lat po swoim solowym debiucie „Little Bruises”, Gary napisał i wyprodukował album, który koncentruje się na dwóch dominujących tematach: paradoksie samotności w miejskim krajobrazie, a także narastającej obsesji na punkcie życia widzianego przez wsteczne lusterko i sposobach w jaki przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość.

Zapytany, skąd pomysł na solowy album po tylu latach, Gary mówi: „To pewność siebie; granie na całym świecie z Nickiem Masonem dało mi pewną reputację gitarzysty i piosenkarza, której nie udało mi się zdobyć jako członek Spandau Ballet. Pozwoliło mi to pójść w swoją stronę i nagrać własną płytę. Jestem w wieku, w którym czuję potrzebę zrozumienia problemów świata i własnego życia. Jedynym sposobem, w jaki mogę to robić, jest autoterapia przy pomocy pisania piosenek”.

U szczytu swoich możliwości jako gitarzysta, Gary zagrał wszystkie gitarowe ścieżki na płycie, podczas gdy obowiązki basisty objął Guy Pratt (Pink Floyd, David Gilmour) – z wyjątkiem „Ahead of the Game” i „Too Much” Richarda Jonesa z The Feeling i „Waiting for the Band” z bratem Gary’ego – Martinem Kempem.

Ash Soan (Seal, Adele, Rod Stewart, Trevor Horn) gra na perkusji w „Ahead of the Game”, „I Am the Past”, „The Fastest Man in the World” i „The Haunted and Our Light”. W utworach „In Solo” i „I Remember You” gości natomiast Ged Lynch (Peter Gabriel, Electronic, Goldfrapp). Ged gra także na perkusji w „The Haunted”, „In Solo” i „I Remember You”. Na perkusji w „Too Much” zagrał Roger Taylor z Queen.

W „In Solo”, „Too Much” i „I am the Past” pojawił się także Matt Clifford (The Rolling Stones, Mick Jagger) grający na waltorni. Saksofon w „Waiting for the Band” dodał Theo Travis (Soft Machine, David Gilmour, Steven Wilson), a Lily Carassik (Modern Nature) zagrała na trąbce w „I Remember You”. Utwór „A Rumour of You” gości kolegę Gary’ego z Saucerful – Lee Harrisa na gitarze hawajskiej.

Lista utworów „INSOLO ”:

1. Insolo (6:23)

2. A Rumour of You (5:36)

3. Waiting for the Band (5:28)

4. Ahead of the Game (3:53)

5. I Remember You (3:47)

6. Too Much (4:15)

7. The Fastest Man In the World (4:29)

8. I am the Past (4:36)

9. The Feet of Mercury (3:32)

10. The Haunted (6:02)

11. Our Light (4:06)

Źródło: Sony Music Poland