Ile szklanek rozbije Żmurkiewicz?

Ile szklanek rozbije Żmurkiewicz?
Prezydent Żmurkiewicz, zaprasza na odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej że patronem Basenu Północnego został Jerzy Porębski, znany muzyk, twórca i miłośnik kultury morskiej. Szkoda tylko że w zaproszeniu nie ma nic o inicjatywie społecznej która przyczyniła się do stworzenia tablicy pamiątkowej. Bo przecież nikt nie uwierzy że urzędnik zapraszający na inaugurację sezonu żeglarskiego i podniesienie bandery, w trakcie których zapowiada rozbijanie szklanek (a może i butelek?), wie co to jest Kultura Morska i tradycje ją tworzące. Duży wstyd że informacja o biciu szkła poszła w Polskę. Dlatego my jako reprezentanci mieszkańców zapraszamy wszystkich, do uczestnictwa w wybiciu ostatniej szklanki, kończącej wachtę Jurka Porębskiego.

Przy tej okazji proponujemy prezydentowi Żmurkiewiczowi odsłonięcie drugiej tablicy pamiątkowej postawionej przy zatopionym od miesięcy pomoście cumowniczym, o treści: „Symbol prezydentury Janusza Żmurkiewicza i jego zainteresowania Kultura Morską w Świnoujściu”.

„Wybijanie szklanek to stary zwyczaj żeglarski dotyczący dzielenia czasu na wachty. Tradycja ma swoje źródło w dawniejszych epokach, kiedy to bieg czasu wyznaczały zegary piaskowe, czyli klepsydry. Każdy wachtowy miał wtedy obowiązek odwrócenia piaskowego czasomierza, kiedy tylko piasek z jednej połowy szklanego zbiornika klepsydry przesypał się do drugiego. Następowało to po upływie pół godziny. Jednocześnie należało poinformować o tym całą załogę poprzez uderzenie w dzwon, co sygnalizowało przemijający czas wachty. Taki sposób odmierzania czasu przetrwał do dzisiaj.”
Ile szklanek rozbije Żmurkiewicz? [1]

Poniżej publikujemy ogłoszenie urzędu, (pisownia oryginalna):

„W najbliższą sobotę, 21 maja, w Porcie Jachtowym zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona imieniu barda Jerzego Porębskiego. O godz. 12 rozpocznie się inauguracja sezonu żeglarskiego z muzyką szantową i wieloma niespodziankami.

Grochówka wydawana wprost z kuchni polowej, kiełbaski z rusztu przygotowane przez Tawerna Pub & Bistro, a także muzyka na żywo i mnóstwo atrakcji nie tylko dla wielbicieli żeglowania. Władze Świnoujścia i Zachodniopomorski Związek Żeglarski zapraszają w sobotę 21 maja, od godz. 12 na inaugurację sezonu żeglarskiego 2022. W programie oczywiście tradycyjne podniesienie bandery, któremu towarzyszyć będzie rozbijanie szklanek, a sezon żeglarski otworzy prezes ZZŻ Marcin Raubo.

Port Jachtowy im. Jerzego Porębskiego zyska w tę sobotę pamiątkową tablicę poświęconą swojemu patronowi. Odsłonięcia dokonają władze Świnoujścia oraz żona zmarłego w ubiegłym roku artysty, Helena Porębska.

– Jurek Porębski jest ikoną naszego miasta – wspomina Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Dziś nie ma go już wśród nas, ale pamięć o nim będzie zawsze. Teraz Jurek będzie miał swoją tablicę w miejscu, które na pewno by mu się spodobało. Port Jachtowy to nasze wrota do morza, które Jurek tak bardzo kochał, i dla którego pisał swoje utwory. Będzie związany z nim już na stałe.

Zmarły w sierpniu 2021 roku Jerzy Porębski był autorem piosenek o tematyce żeglarskiej. Pracował również na statkach rybackich. Działalność estradową rozpoczął w latach siedemdziesiątych występami na festiwalach szantowych, dzięki którym jego ballady rybackie stawały się coraz bardziej popularne.

Impreza jest bezpłatna, oprawę muzyczną przygotuje szantowy zespół Majtki Bosmana. Początek w sobotę 21 maja o godz. 12 w Porcie Jachtowym. Zapraszamy!

Pozdrawiam
Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście”

źródło: www.iswinoujscie.pl