Jain prezentuje nowy album „The Fool”

04/21/23

Jain prezentuje nowy album „The Fool”

Niecierpliwie wyczekiwany album uznanej francuskiej artystki Jain jest już dostępny! Premierze płyty „The Fool” towarzyszy nagranie występu z nową piosenką „Maria”.

„Jako album, «The Fool» to historia miłosna”, mówi Jain. „Kiedy się zakochałam, zaczęłam bez przerwy pisać i śpiewać. Stanowi nowy początek dla mnie jako kobiety. W moim życiu wydarzyło się wiele rzeczy, czuję się o wiele swobodniej z samą sobą i myślę, że ta płyta to odzwierciedla”.


Jeszcze przed wydaniem albumu Jain zaprezentowała publiczności tytułowy utwór „The Fool” oraz „Take a Chance”. Niedawno wykonała obie piosenki w popularnym francuskim programie „Quotidien”.

Album „The Fool” został wyprodukowany razem z długoletnim współpracownikiem Jain, Maximem Nucci/Yodelice. Artystka połączyła siły także z kilkoma nowymi twórcami. Pop-folkowy album jest kroniką wszystkich nieuniknionych etapów nowych początków: strachu, ekscytacji, niewinności, wątpliwości, odpuszczenia i objawienia.

Wśród artystycznych wpływów Jain usłyszeć możemy Kate Bush i Stevie Nicks, jednak większość jej muzyki jest połączeniem niezliczonych instrumentów i gatunków, takich jak arabska perkusja, afrykańskie rytmy, electro, reggae, soul czy hip hop.

Tytuł albumu zaczerpnięty jest z tarota. Jain w dużej mierze opiera się na tarocie marsylskim – sztukę czytania kart wyssała z mlekiem matki. Talia daje jej siłę, by kroczyć w nieznane poprzez instynktowną percepcję niebezpieczeństw i nieograniczonych możliwości.

„Głupiec to najświętsza karta w talii”, wyjaśnia Jain. „Nie zdołasz wyruszyć w żadną podróż, jeśli nie masz w sobie odwagi, by być głupcem. Pierwszy krok, jazda samochodem, zakochanie… zawsze istnieje ryzyko utraty równowagi, w każdym momencie. Ale w końcu… podróż głupca jest jedyną podróżą”.


Najnowszy utwór „Maria” to bezbłędne połączenie motywów kosmicznego cudu, duchowego przebudzenia i największej siły napędowej – miłości. Dotychczasowa kosmiczna odyseja przywróciła jej moc, a miłość stała się motorem procesu twórczego nowego albumu. Było więc jasne, że tak wyjątkowa piosenka potrzebuje równie wyjątkowej sesji na żywo. Jain nakręciła kameralny akustyczny występ w tym samym paryskim studiu, w którym wcześniej nagrała płytę.

Urodzona we Francji Jain dorastała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kongo. W 2015 roku debiutowała albumem „Zanaka”. Płyta sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie, a single „Come” i „Makeba” szybko wspięły się na listy przebojów. Ten ostatni przyniósł jej pierwszą nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy teledysk w 2018 roku.

Jej drugi album „Souldier” (2018) osiągnął 1. miejsce we Francji i pokrył się podwójną platyną, a singiel „Alright” zdobył certyfikat diamentu. Krążek cieszył się uznaniem krytyków, a magazyn „Rolling Stone” słusznie nazwał ją „artystką, którą trzeba znać”.

Jain ma na koncie występy w wielu programach telewizyjnych. Otworzyła Ryder Cup w 2018 roku i Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet w 2019 roku oraz dała ponad 300 koncertów. Kilkukrotnie odwiedziła Polskę – poza występem na Open’erze (2019), jej utwór „Makeba” pojawił się w oficjalnym spocie festiwalu.

Latem Jain podbije kilka festiwali, a jesienią wyruszy we własną trasę po Europie.

Lista utworów „The Fool”:

1. The Fool

2. Night Heights

3. Maria

4. Cosmic Love

5. To All The People

6. Take a Chance

7. Falling

8. Save The World

9. I Feel Alive

10. The Balance

11. Goodbye
Źródło: Sony Music Poland