Jak ćwiczą mieszkańcy Pomorza Raport aktywności fizycznej Polaków MultiSport Index 2023

Jak ćwiczą mieszkańcy Pomorza Raport aktywności fizycznej Polaków MultiSport Index 2023
Tylko połowa mieszkańców województwa pomorskiego uprawia aktywność fizyczną przynajmniej raz w tygodniu – wynika z raportu MultiSport Index 2023, przygotowanego przez Benefit Systems. Do najchętniej wybieranych przez nich form ćwiczeń należą biegi, zajęcia w klubie fitness lub na siłowni, jazda na rowerze oraz spacery.

Zaledwie co ósmy (13 proc.) mieszkaniec województwa pomorskiego ćwiczy pięć razy w tygodniu lub częściej. To jeden z gorszych wyników w kraju, przy średniej wynoszącej 18 proc. Nieco więcej, bo 16 proc., twierdzi, że ćwiczy trzy do czterech razy w tygodniu. Z kolei aż co czwarty mieszkaniec (25 proc.) deklaruje, że nie podejmuje aktywności fizycznej nigdy – wynika z badania MultiSport Index 2023, zrealizowanego na zlecenie Benefit Systems.

Na tle innych reszty kraju Pomorze wypada w środku stawki. Mieszkańcy tego regionu ćwiczą więcej niż mieszkańcy łódzkiego, lubelskiego czy warmińsko-mazurskiego, za to mniej niż mazowieckiego, małopolskiego czy opolskiego.

Najpopularniejszymi formami aktywności fizycznej wśród mieszkańców województwa pomorskiego są:
• bieganie (30 proc.)
• zajęcia fitness lub siłownia (24 proc.)
• jazda na rowerze (24 proc.)
• spacery (też 24 proc.)

Z infrastruktury sportowej na Pomorzu zadowolonych jest trzech na pięciu ankietowanych (59 proc.).

Dlaczego ćwiczymy?
Najwięcej badanych z Pomorza uprawia sport dla poprawy kondycji psychicznej (50 proc.). Tylko co siódmy badany (15 proc.) robi to profilaktycznie, co jest jednym z najniższych wyników w kraju.

Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej i ekspertka Benefit Systems zwraca uwagę, że trening ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

– Każdy trening poprawia ukrwienie i natlenienie mózgu, co pozwala lepiej kontrolować i skuteczniej wyciszać rozdrażnienie czy uczucie niepokoju – tłumaczy. – Równocześnie regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i pozytywne nastawienie wobec otaczającego nas świata i nieoczekiwanych zdarzeń.

Utrzymaniu dobrej kondycji sprzyjają karty sportowe. O tym, że karty MultiSport powinny należeć do podstawowych benefitów pracowniczych, przekonana jest blisko połowa badanych (47 proc.), a niewiele mniej (43 proc.) uważa, że pracodawca powinien wspierać finansowo aktywność fizyczną swoich pracowników.

Regularna aktywność fizyczna to istotny element profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wszyscy dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. To określenie na ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie.

O badaniu:
MultiSport Index to kompleksowe badanie aktywności fizycznej (wysiłek podejmowany minimum raz w miesiącu) oraz sportowej (regularny wysiłek fizyczny podejmowany minimum raz w tygodniu) Polaków. Badanie prowadzone jest na zlecenie Benefit Systems przez agencją badawczą Minds&Roses i każdorazowo wzbogacane jest o część specjalną. Badanie MultiSport Index 2023 zrealizowane zostało na reprezentatywnej losowej próbie​ 1 400 Polaków w wieku 18+ z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI). Badanie realizowane było w dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2023 roku.

Wskaźnik aktywności fizycznej Polaków – wskaźnik oparty o osoby, które są aktywne fizycznie co najmniej raz w miesiącu. W 2023 roku wynosi on 64 proc.

Wskaźnik aktywności sportowej – wskaźnik oparty o osoby, które są aktywne fizycznie co najmniej raz w tygodniu pod warunkiem, że to aktywność sportowa (wyłączono jazdę na rowerze w celach transportowych oraz spacer). W 2023 roku wynosi on 48 proc.

Julia Knychała
Źródło: iswinoujscie.pl