Jakub Józef Orliński zdobywcą Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawnaza album „Beyond”!

blank

Źródło: Warner Music Poland
04/29/24

Jakub Józef Orliński zdobywcą Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawnaza album „Beyond”!

28 kwietnia w siedzibie NOSPR w Katowicach odbyła się jubileuszowa, 30. Gala Muzyki Poważnej, wieńcząca tegoroczną edycję Fryderyk Festiwalu podczas, której wręczono najważniejsze nagrody fonograficzne w Polsce. Akademia Fonograficzna przyznała nagrodę Jakubowi Józefowi Orlińskiemu w kategorii Album Roku Muzyka Dawna za album „Beyond” nagrany wspólnie z zespołem Il Pomo d’Oro z kompozycjami Claudio Monteverdiego, Giulio Cacciniego, Giovanniego Cesare Nettiego i Adama Jarzębskiego.

W deszczu nagród, które spadają na naszego wspaniałego kontratenora ta najważniejsza polska nagroda fonograficzna przyznana przez środowisko muzyczne ma  wyjątkowe znaczenie. Jakub Józef Orliński skierował do współtwórców albumu i fanów następujące słowa:

Jest mi szalenie miło otrzymać Fryderyka za mój album „Beyond”. Muszę przyznać, że jestem szalenie dumny z tego projektu, bo to nie jest tylko album. Jest to cały koncept, nad którym pracowałem przez prawie rok z moim przyjacielem Yannisem Francois. Utwory łączą się ze sobą w jedną ciągłą całość i opowiadają historie, którą przenieśliśmy z orkiestrą Il Pomo d’Oro na grunt naszych tras koncertowych. Wychodzimy tym poza ramy standardowego koncertu używając kostiumów, świateł i reżyserii całego widowiska. Z tego miejsca chciałbym podziękować mojej wytwórni Warner Classics & Erato za to, że daje mi przestrzeń na moje niecodzienne pomysły oraz orkiestrze Il Pomo d’Oro za wkład w ten projekt. Gramy ten program bez dyrygenta, więc cała muzyczna dyrektywa płynie od każdego z nas. Podziękowania również dla Kena Yoshidy, naszego reżysera dźwięku, który świetnie nas nagrał i oczywiście dla mojej rodziny i dziewczyny. Zawsze są dla mnie największym wsparciem, dają siłę żeby dalej prężnie działać i się nie poddawać. Na koniec dziękuję również ludziom którzy chcą słuchać moich wykonań. Bez was nie ma nas, więc dziękuję!
— mówi Jakub Józef Orliński.

Nagrany z muzykami zespołu Il Pomo d’Oro album „Beyond” zawiera muzykę wokalną i instrumentalną, głównie włoską, pochodzącą z XVII wieku. W repertuarze płyty znajdują się dzieła 18 kompozytorów, zarówno tych bardziej znanych jak Monteverdi, Cavalli, Caccini, Frescobaldi i Strozzi, jak i mniej – tj. Netti, Saracini, Kapsberger i Jarzębski. Dziewięć utworów to światowe premiery. Celem Orlińskiego jest pokazanie ludziom, że ta muzyka jest ponadczasowa, żywa, poruszająca, angażująca, rozrywkowa.

Dla wielbicieli artysty mamy doskonałą wiadomość. 26 kwietnia ukazał się nowy album Jakuba Józefa Orlińskiego „Orfeo & Euridice” Glucka nagrany z Elsą Dreisig, Fatmą Said, z towarzyszeniem Il Giardino d’Amore pod batutą Stefana Plewniaka.