Jessie Ware i Romy w elektryzującym duecie

Źródło: Universal Music Polska
07/01/24

Jessie Ware i Romy w elektryzującym duecie

Jessie Ware i Romy (The xx) nagrały wspólny kawałek „Lift You Up”.

Prapremiera „Lift You Up” odbyła się w wyjątkowych okolicznościach. Jessie Ware zaprosiła Romy na swój headlinerski set na scenie West Holts Stage na festiwalu Glastonbury w sobotni wieczór. W niedzielę utwór trafił do serwisów cyfrowych.

Producentem „Lift You Up” jest Stuart Price (Madonna, Kylie). Wspólny utwór Jessie Ware i Romy tryska energią i z miejsca wpada w ucho. Nasączony disco hymn na parkiety łączy dwa głosy najciekawszych wokalistek z Wielkiej Brytanii. „Lift You Up” to wspaniała propozycja na soundtrack tegorocznego lata.

Jessie i Romy spotkały się po raz pierwszy na kameralnym koncercie w Westway w Londynie, gdy The xx dopiero stawiało pierwsze kroki na scenie. Przyjaźń między artystkami nawiązała się podczas Night & Day Festival w Berlinie, gdy The xx zaprosiło Jessie Ware do wspólnego występu. Ware wspomina: – Poczułam wtedy, że dostałam bardzo fajną okejkę od nich – zaśpiewaliśmy razem na scenie, a ja i Romy zaprzyjaźniłyśmy się, ona była fanką mojej muzyki, a ja jej.

Od tamtej pory, Jessie i Romy wspierają się wzajemnie w kreatywnych ścieżkach. Wspólnie napisały m.in. „Share It All”, które trafiło na wersję deluxe „Tough Love”. Wreszcie postanowiły nagrać oficjalny duet.

Jessie Ware tak opowiada o nowym singlu: – Cieszyłam się, że po prostu mogę być w jednym pokoju z moją przyjaciółką i zobaczyć, jak pracuje, a także usłyszeć jej piękny głos. Jestem dumna z tego utworu. Piosenka opowiada o tym, że obie jesteśmy dla siebie zbyt surowe i niewystarczająco wierzymy w siebie. Myślę, że wiele osób może się utożsamić z takim poczuciem. Wspaniałym zbiegiem okoliczności było to, że Romy pracowała ze Stuartem Price’em przy swojej ostatniej płycie. Będzie ekscytujące, gdy wszyscy usłyszą piosenkę, najpierw na żywo na Glastonbury. Widzę, że wchodzi mi już w nawyk, by robić premiery na tym festiwalu i nie mogę się doczekać, aż każdy zobaczy, jak się wzajemnie wspieramy.

Romy dodaje: – Od dawna jestem fanką muzyki Jessie i cudownie było wreszcie pracować nad czymś wspólnym po tylu latach znajomości. Czasami wszystko, czego nam trzeba, to przyjaciela, który podniesie nas na duchu i pomoże spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Przypomina mi się taka sytuacja za kulisami festiwalu, gdy dopiero zaczynałam grać solowo i wciąż miałam wiele do rozpracowania. Jessie wspierała mnie i pomogła uwierzyć w siebie. Rozmowa, jaką wówczas przeprowadziłyśmy, została ze mną na długo i zdecydowanie miałam ją w głowie, gdy pisałyśmy tekst „Lift You Up”. Cudownie było ponownie współpracować ze Stuartem Price’em po tym, gdy tak wiele czasu spędziliśmy nad moim albumem oraz ze znakomitym Clarence’em Coffee jr. po raz pierwszy. Wszystkim zależało, by ten utwór był podnoszący na duchu, podkreślał znaczenie bliskości i myślę, że trudno o lepsze miejsce niż Glastonbury do debiutu piosenki z takim przesłaniem.

Wielokrotnie nominowana do Mercury Prize i BRIT Awards Jessie Ware jest jedną z najbardziej liczących się wokalistek z Wielkiej Brytanii. Na koncie ma pięć albumów studyjnych, w tym wydany w 2023 roku „That! Feels! Good!” i „What’s Your Pleasure” z 2020 roku. Łącznie ma na koncie ponad 700 tys. sprzedanych egzemplarzy płyt i ponad 2,4 miliarda streamów na całym świecie.

Jessie to nie tylko autorka muzyki i wokalistka, ale także popularna podcasterka. Wraz z mamą Lennie prowadzą nagrodzony NME podcast „Table Manners”, który był już pobrany ponad 55 mln razy. Ware wydała książkę wokół podcastu, a gośćmi poszczególnych odcinków byli m.in. Sir Paul McCartney, Cher, Robert De Niro, P!nk, Dolly Parton, Dua Lipa i wielu innych.

Romy to wokalistka, songwriterka i DJka, która z zespołem The xx sprzedała ponad 4 miliony egzemplarzy płyt. The xx wydało dotychczas trzy albumy. Wyczekiwany solowy album Romy, „Mid Air”, ukazał się we wrześniu 2023. Wydawnictwo zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem przez krytykę. Romy otrzymała m.in. nominację do BRIT i Grammy.

Niedawno Romy wydała kolejny solowy singiel, „Always Forever”, oparty na samplu wielkiego hitu Donny Lewis z 1996 roku – „I Love You Always Forever”. Współproducentem singla jest Fred again…, z którym Romy pracowała także przy „Mid Air”.

blank