John Mellencamp w formie. Premiera albumu „Orpheus Descending”

06/21/23

John Mellencamp w formie. Premiera albumu „Orpheus Descending”

Długo wyczekiwany 25. album studyjny Johna Mellencampa – „Orpheus Descending” – jest już dostępny. To jedno z najbardziej osobistych wydawnictw artysty w jego bogatym katalogu.

„Orpheus Descending” został nagrany w należącym do artysty Belmont Mall Studio oraz wyprodukowany przez Mellencampa. Znajdziemy na nim m.in. wyróżniające się utwory „Hey God” i „The Eyes of Portland” skupiające się na kwestiach społecznych, których muzyk od lat zaciekle broni.

Niedawno artysta udzielił wywiadów „New York Times” i „Los Angeles Times”. Obecnie kończy obszerną trasę koncertową po Ameryce Północnej, Live and In Person 2023, która objęła 77 koncertów i zebrała sporo entuzjastycznych recenzji.

„LA Weekly” chwalił widowisko: „Mellencamp wyruszył na poszukiwanie całego świata niczym Brando, Paul Newman czy James Dean – to odmieniec, któremu udało się znaleźć swoje miejsce dzięki muzyce”. Tymczasem „Dallas Observer” zauważa: „To show pokazało, że Mellencamp jest prawdziwą muzyczną legendą, a sądząc po jego brzmieniu, również i taką, która jeszcze długo będzie tworzyć muzykę”.

Szczęśliwcy, którym udało się zobaczyć go na żywo, mogli przedpremierowo usłyszeć nowe piosenki. „The Chicago Tribune” relacjonowało: „Przepełnione śmiercią „Hey God” to prośba o uwolnienie od bezsensownej przemocy z użyciem broni. Poprzedzony opowieścią o jego spotkaniu z 20-letnią bezdomną kobietą, solowy akustyczny „The Eyes of Portland”, ma na celowniku puste kondolencje oferowane jako rozwiązanie wielkich tragedii i dylematów”.

Mellencamp jest członkiem Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame oraz laureatem wielu nagród, takich jak John Steinbeck Award, ASCAP Foundation’s Champion Award, The Woody Guthrie Award i Americana Music Association’s Lifetime Achievement Award. Ostatnio do jego kolekcji dołączyła także nagroda Founders Award – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez American Society of Composers, Authors and Publishers.

Niedawno Mellencamp wydał edycję deluxe swojego przełomowego „Scarecrow”, na której znalazło się wiele bonusowych i innych niesłyszanych wcześniej utworów. Na początku zeszłego roku artysta opublikował album „Strictly A One-Eyed Jack”, który zdobył uznanie m.in. „The New York Times”, NPR Music, Associated Press, „The Wall Street Journal” czy „Forbes”.

Mellencamp nadal poświęca się innemu aspektowi swojej artystycznej ekspresji – malarstwie. W ubiegłym roku wydał samodzielnie wyselekcjonowaną książkę „John Mellencamp: Paintings and Assemblages”.

Tracklista albumu „Orpheus Descending”:

1. Hey God

2. The Eyes Of Portland

3. Land Of The So Called Free

4. The Kindness Of Lovers

5. Amen

6. Orpheus Descending

7. Understated Reverence

8. One More Trick

9. Lightning And Luck

10. Perfect World

11. Backbone
Źródło: Universal Music Polska