Jordan Rakei zapowiada nowy album „The Loop”

Źródło: Universal Music Polska
03/11/24

Jordan Rakei zapowiada nowy album „The Loop”

Autor tekstów, producent i wokalista, który w przeszłości pracował m.in. z Loylem Carnerem, Tomem Mischem, Disclosure, Bonobo czy FKJ, zapowiada premierę nowego albumu solowego. „The Loop” ukaże się nakładem wytwórni Decca 10 maja. Już teraz możemy posłuchać kolejnego singla.

Jordan Rakei udostępnił swój nowy singiel „Learning”. W zeszłym miesiącu artysta ogłosił informacje o płycie wraz ze szczegółami swojej największej jak dotąd solowej trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii i Europie, której kulminacją będę dwa koncerty w londyńskiej Royal Albert Hall. Bilety sprzedają się szybko, a niektóre daty zostały już wyprzedane. Szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie artysty.

„Learning” to wnikliwy komentarz na temat rozwoju osobistego i mądrości zdobytej dzięki życiowym wyzwaniom. To piękna refleksja na temat miejsca Jordana w świecie i jego obowiązków jako ojca, męża i człowieka. Jak wyjaśnia Jordan: – Sprowadzając mojego syna na świat, jestem świadomy, że muszę go wiele nauczyć, ale także tego, jak wiele sam muszę się jeszcze nauczyć.

W zeszłym miesiącu ukazał się singiel „Freedom”, który zadebiutował jako BBC Radio 1’s Hottest Record i został dodany do listy A w 6Music. Energia utworu przypomina nam, że mamy moc wprowadzania zmian w naszym życiu, co jest doskonale uchwycone w teledysku wyreżyserowanym przez Cala McIntyre.

Nadzieja jest motywem przewodnim „The Loop” i wyznacza nowy rozdział w karierze Jordana, który zbiega się z wieloma zmianami w jego życiu osobistym. Jest to niezwykła płyta, nie tylko ze względu na jej eksperymentalny, nietypowy klimat. Wraz z odważnym stylem produkcji artysty, znajdziemy tu także spektakularne aranżacje orkiestrowe i chóry oraz hipnotyczne bity.

Album nagrany został w RAK Studios, samodzielnie wyprodukowany i zmiksowany przez Bena Baptie. Fani i krytycy zauważą, że na „The Loop” Rakei odszedł od brzmienia DIY, z którego kiedyś był znany (i które nadal kocha). Rakei dorastał słuchając takich artystów jak Stevie Wonder, Bill Withers, Curtis Mayfield i D’Angelo, a po niedawnym powrocie do ich muzyki, wiedział, że nie chce, aby nowy album brzmiał jak zrobiony w domowym zaciszu, więc odważył się sięgnąć dalej i postanowił zebrać zespół muzyków, aby spełnić swoje ambicje dotyczące tego albumu.

– Chciałem wrócić do tego, dlaczego w ogóle zakochałem się w muzyce – wyjaśnia Jordan. – Ponownie zacząłem słuchać moich ulubionych artystów i chciałem nagrać ambitną płytę, która skupiałaby się wokół mojego wokalu.

– Tytuł albumu odnosi się do cyklu bycia dzieckiem, a następnie ich posiadania i relacji ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Poruszamy się w życiu w pętli, która nigdy się nie kończy, więc chciałem zawrzeć tę wrażliwość w moich tekstach.

Jordan Rakei, nominowany do nagrody Grammy, jest uznanym multiinstrumentalistą, wokalistą, producentem i autorem tekstów, który na przestrzeni pięciu albumów studyjnych odbył szeroko zakrojoną podróż, dotykając tematów ewolucji emocjonalnej, rozwoju osobistego i rodziny. „The Loop” jest zdecydowanie najbardziej spójnym i ewolucyjnym dziełem Rakei po imponującym sukcesie poprzednich wydawnictw.

Rok po przyjeździe do Londynu z Australii w 2015 roku, samodzielnie wydał swój debiutancki album „Cloak”, a następnie podpisał kontrakt z wpływową niezależną wytwórnią Ninja Tune przed wydaniem drugiego albumu „Wallflower” (2017). Trzeci i czwarty album „Origin” (2019) i „What We Call Life” (2021) dopełniły jego umowę z Ninja Tune. Nagrał sesje na żywo dla COLORS, NPR’s Tiny Desk i BBC 6 Music (w kultowym Maida Vale Studios), bilety na jego koncert w klubie Brixton Academy zostały wyprzedane, zgromadził ponad miliard streamów w swoim katalogu i, co najważniejsze, nadal prezentował swoją wszechstronność jako artysta zdolny do łączenia subtelnych elementów elektronicznych ze swoim charakterystycznym, uduchowionym brzmieniem.

Jordan w swojej bogatej karierze miał styczność z szeregiem muzycznych rewolucjonistów. Od undergroundowych twórców po prawdziwe legendy w swojej dziedzinie – lista artystów, z którymi współpracował czy współtworzył, a także zasług produkcyjnych lub po prostu oddanych fanów budzi podziw. Współpracował jako autor tekstów/producent i wokalista m.in. z Loylem Carnerem, Tomem Mischem, Disclosure, Bonobo czy FKJ. Jest i nadal będzie artystą w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu.

blank