Od 55 lat poeci Klubu Literackiego „Na Wyspie” dodają słońca w kapryśnych czterech porach roku na naszych wyspach. 23 października poezją promieniowała Sala Teatralna Miejskiego Domu Kultury. Jubileusz klubu, o którego działaniach głośno jest już daleko poza Świnoujściem cieszył się wielkim zainteresowaniem. Nie zabrakło tradycyjnego tortu ale „daniem głównym” w menu wieczoru był spektakl pt. „Poezja w cyberprzestrzeni”. Inscenizację przygotowała grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I pod kierunkiem polonistki Iwony Dominiak. Wyborem tekstów z klubowego dorobku zajęła się Beta Wołoszyn. Słowa poezji stały się kanwą scenariusza galowego przedstawienia ale całość przepleciona została muzyką i piosenkami. A wszystko to w ciepłym wnętrzu, przy kawiarnianych stolikach i starej bibliotecznej szafie wypełnionej książkami.
Z okazji swoich kolejnych, „okrągłych” urodzin literacką wyspę odwiedziły także aktywne
w klubie przed laty osoby. Wszystkich powitała obecnie przewodnicząca klubowi Anna Kamińska-Szpachta ale w historię klubu wprowadziła Anna Partyka-Judge, mieszkająca obecnie poza Polską znana autorka powieści. Swoje pierwsze kroki stawiała w latach 70-tych XX wieku.
właśnie w Świnoujściu. Do grona klubu zapraszała ją jeszcze Anna Beata Chodorowska-Gorzelniaska której Świnoujście zawdzięcza powstanie klubu literackiego „Na Wyspie”.
Szczęśliwe to miasto, które ma poetów i w trudach swych nie kroczy w milczeniu!– parafrazując słowa polskiego poety-noblisty Czesława Miłosza możemy dziś tak właśnie powiedzieć o Świnoujściu. Nie bacząc na upływający czas i rewolucyjne zmiany w naszym otoczeniu to właśnie literaci, poeci „Na Wyspie” niestrudzenie opiewają uroki naszej małej ojczyzny. Źródłem zachwytu jest dla nich nie tylko romantyczny zachód słońca ale bywa także praca okrętowego mechanika.
Klub Literacki w Świnoujściu to prawdziwy ewenement współczesnej kultury literackiej w Polsce. Grupa nigdy nie zamknęła się w formalnych ramach stowarzyszenia twórczego, nie wyciąga ręki po znaczące dotacje. Spotkania odbywają się nie w stałej siedzibie ale dzięki instytucjom i ludziom, którzy doceniają tę działalność.
Na przestrzeni minionych dziesięcioleci domem klubu były pomieszczenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Słowianin”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, kawiarnie.. Zdarzało się też, że klubowicze zapraszali kolegów do swoich mieszkań. Obecnie miejscem spotkań jest sala Miejskiego Domu Kultury w amfiteatrze. Kolejne odbędzie się tam w drugą środę listopada od godziny 17.00. Przy okazji jubileuszu przypomniano, że grupa nie jest zamkniętą „kastą” ale otwartym dla każdego forum, w którym o literaturze i poezji można dyskutować, słuchać jej i – przede wszystkim -prezentować własną twórczość, szlifować warsztat.
Władze Świnoujścia ale także zaprzyjaźnione stowarzyszenia i klubu doceniają tę działalność i chętnie z niej korzystają. W wielu świnoujskich szkołach uczniowie mają szansę na „żywe lekcje” z udziałem literatów.
Jubileuszowy spektakl stał się kolejną, tym razem otwartą dla wszystkich lekcją. Nie był jednak nudnym wykładem. Poezja i muzyka trąciła w struny uczuć i myśli, które na co dzień większość z nas chowa na dnie duszy uwalniając tylko w sytuacjach wyjątkowych. W rzeczywistości
„zawirowanego” i zmaterializowanego świata to wartości bezcenne, na których pielęgnowaniu zależeć powinno nam szczególnie.
Za niestrudzoną kreatywność ludzi pióra „Na Wyspie” dziękowali im w niedzielę przedstawiciele miejskich instytucji. Z życzeniami w imieniu władz miasta przybyły zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska i przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska.
Czego życzyć można świnoujskim literatom? Na pewno stałego miejsca spotkań, kolejnych wydawnictw i sukcesów. Być może spektakularne przypomnienie dorobku klubu w trakcie jubileuszowej gali jest dobrą okazją by o tych sprawach skutecznie pomyśleć. Tym bardziej, że znaczenie klubu wychodzi już znacznie poza lokalną społeczność. Nasi twórcy nawiązali w ubiegłych latach współpracę ze znaczącymi ośrodkami literackimi w Szczecinie, Warszawie, Krakowie. Aktywnie uczestniczą w inicjatywach Związku Literatów.
Polskich. Prezes Oddziału Szczecińskiego Związku Leszek Dembek przekazał z tej okazji szczególne życzenia.
Warto także przypomnieć, że to właśnie Anna Beata Chodorowska zainicjowała spotkania kulturalne studentów z całej Polski odbywające się do dziś pod szyldem festiwalu „Fama”. Literaci są wśród nas. Żyją i pracują w Świnoujściu. Przyczyniają się do budowania tożsamości naszej miejskiej rodziny. Warto z tego dorobku korzystać w wymiarze miejskim ale także osobistym. Liryczne promienie są w zasięgu ręki; na półkach biblioteki oraz w internecie. Już wkrótce, na księgarskich półkach zagości kolejny tomik ze znakiem konika morskiego-logo klubu.
Dodajmy na koniec, że choć nie dla wszystkich starczyło miejsc w sali teatralnej to już wkrótce można będzie obejrzeć jubileuszową galę w programie Telewizji „Słowianin”, a także na stronie internetowej spółdzielczej kablówki.
źródło: www.iswinoujscie.pl