Kabaret OT.TO przypomina o tradycyjnych Walentynkach, a przy okazji sięga do tradycji zespołu
i prezentuje nową wersję własnej piosenki sprzed trzydziestu lat.
Żyjący w Rzymie w III wieku ery Walenty z Terni – zanim został świętym i patronem zakochanych – był lekarzem i duchownym. Według legendy zginął, rzecz jasna, z powodu miłości, pod wpływem której jego ukochana odzyskała wzrok, a cud ten był nie w smak cesarzowi Klaudiuszowi II Gockiemu. Pożegnalny list do pani swojego serca Walenty podpisał słowami znanymi dziś każdemu zakochanemu: „Od Twojego Walentego”.
Anglosaski zwyczaj obchodzenia Walentynek dotarł do nas na początku lat 90. ubiegłego wieku, nadając wolnej Polsce jeszcze więcej kolorów po szarych dekadach komunizmu. Kabaret OT.TO nie przeoczył, że Polscy mają nowe święto i podarował im wtedy piosenkę na tę miłą okoliczność. Trzydzieści lat później – po drobnym liftingu – „Walentynki” ciągle nadają się na prezent: wystarczy ukochanej osobie wysłać link do internetowego serwisu muzycznego.
Nowa, uaktualniona wersja „Walentynek” (tekst: Ryszard Makowski i Wiesław Tupaczewski, muzyka: Ryszard Makowski i Andrzej Tomanek) została zarejestrowana w legendarnym Studiu S4 im. Jerzego Wasowskiego, wypełniając atmosferą miłości gmach Polskiego Radia w Warszawie. Realizacją dźwięku – ze szczególnym uwzględnieniem partii wokalnych, które dowodzą, że członkowie OT.TO są ciągle młodzi – zajął się mistrz Tadeusz Mieczkowski. O nieuchronnych zmianach w warstwie lirycznej mówi ich autor Ryszard Makowski:
„Chórek »Ou tra la la ou ou« został zastąpiony przez klasyczne „Ou sza la la ou ou«. Wers „Wyślij Walentynkę, tylko podpisz się« musiał się zmienić na »Wyślij Walentynkę, tylko pospiesz się« (pisząc niegdyś tekst o nowym zwyczaju zignorowaliśmy fakt, że Walentynek się nie podpisuje). Najbardziej archaiczny okazał się fragment: »Kto pracuje w biurze to jest dla mnie jasne / Że swe Walentynki porozsyła faksem«. Bo kto dzisiaj korzysta z faksu? Dlatego obecnie jest: »Lecz wskazana jest dyskrecja / nie zdradź się adresem / Nie ślij życzeń mailem albo esemesem«”.