Keaton Henson wydał nowy album

Źródło: Universal Music Polska
06/10/24

Keaton Henson wydał nowy album

Keaton Henson wydał swój nowy album „Somnambulant Cycles” za pośrednictwem Mercury KX. To drugi w dużej mierze instrumentalny projekt w dorobku Hensona.

„Somnambulant Cycles” jest bardziej duchowym następcą albumu „Romantic Works” z 2014 roku niż kontynuacją wydanego w 2023 „House Party”. Henson na nowym krążku powraca do pojedynczych, sugestywnych kompozycji, ale z brzmieniem i wrażliwością przekształconą od czasu stworzenia siedmiu albumów, uznanych muzycznych ścieżek filmowych i tanecznych oraz ogromnego dzieła orkiestrowego „Six Lethargies”.

„Somnambulant Cycles” to w przeważającej części projekt instrumentalny z elementami elektronicznymi, stosunkowo nowymi w twórczości Hensona.

Keaton Henson powiedział: – To płyta o stanach medytacyjnych, fugi, miejscu pomiędzy snem a jawą. Mam nadzieję, że będzie to album magicznego realizmu, w którym emocje i sceneria są jasne a wszystko wydaje się idealne, jesteś w znajomej przestrzeni, ale unosisz się lekko nad ziemią, nie będąc pewnym, czy śnisz.

Każdy teledysk do „Somnambulant Cycles” to krótki film, który łączy się z intencją albumu, aby widz poświęcił chwilę cichej medytacji i refleksji. Film do utworu „Even” nawiązuje do powyższego komentarza Hensona i jest pierwszym, w którym wystąpił on sam. Akcja rozgrywa się o poranku, zacierając granice między rzeczywistością a snem, gdy słońce wschodzi na pustej plaży.

Keaton Henson kontynuuje: – Cisza nocy, kiedy nasi przodkowie widzieli duchy nad wodą, ale czuli raczej dziwny spokój niż strach. Liminalne uczucie bycia świadomym, że lunatykujesz, ale nie chcesz się obudzić. Czasami jest to oświetlone księżycem pole, innym razem cicha, ciepło oświetlona sypialnia, błękitny wieczór, nocny autobus do domu, gdy pada deszcz.

Kolejne utwory wydane w ramach projektu to m.in. „Awake/Alive”, głęboko poruszający, wciągający utwór na fortepian i instrumenty smyczkowe, wykonany przez Dorry McCauley (instrumenty smyczkowe) i Hinako Omori (fortepian); „Try” z przepięknym akompaniamentem norweskiego tubisty jazzowego Daniela Herskedala oraz „Tokyo Laundry”, utwór, który został wydany na cześć Światowego Dnia Snu.

Album jest przesiąknięty charakterystycznym, głęboko intymnym brzmieniem Keatona, z udziałem nie tylko Daniela Herskedala, ale także wokalistki i kompozytorki Hinako Omori. Keaton współpracuje także z zaufanymi muzykami, takimi jak wiolonczelista Ren Ford, który pojawił się na „Romantic Works” oraz multiinstrumentalistką i kompozytorką Dorry Macaulay. Co ciekawe, Henson zawsze projektował oprawę graficzną wszystkich swoich wydawnictw.

O Keatonie Hensonie:

Keaton Henson wydaje muzykę od ponad dekady i wyróżnia się w aspekcie całkowitej emocjonalnej szczerości. Dzięki ośmiu albumom studyjnym, w tym niezwykle cenionym „Birthdays”, „Dear…”, „Romantic Works” i „Six Lethargies”, pięciu książkom i wyprzedanym koncertom w katedrach, muzeach i salach koncertowych na całym świecie, jego muzyka rezonuje z fanami folku, indie, rocka, popu, klasyki i nie tylko. Henson wystawiał również swoją sztukę wizualną w galeriach, a także tworzył muzykę filmową, baletową i telewizyjną, w szczególności uznaną ścieżkę do filmu „Supernova” i baletowego eposu wojennego BBC „Young Men”. Jego utwory orkiestrowe były wykonywane w miejscach takich jak Sydney Opera House i Barbican.

Keaton Henson – „Somnabulant Cycles” – lista utworów:

1. Arriving

2. Try ft. Daniel Herskedal

3. Dorma

4. Sandwalking

5. Awake/Alive

6. Bleached ft. Daniel Herskedal

7. Crows

8. Even

9. Tokyo Laundry

10. I Sat

11. Like Chalk ft. Hinako Omori

12. Noss

13. Us, Together

14. And All At Once We Were Radiant

blank