Kolekcja nagrań legendarnego Wolfganga Schneiderhana w jednym boksie

06/21/23

Kolekcja nagrań legendarnego Wolfganga Schneiderhana w jednym boksie

Wolfgang Schneiderhan dokonywał nagrań dla Deutsche Grammophon od 1952 roku, ale dopiero w tym roku, po raz pierwszy, wszystkie nagrania Schneiderhana dla DG pojawiają się w jednej kolekcji, na 34 płytach CD.

Repertuar kolekcji obejmuje muzykę od baroku do muzyki współczesnej, z dziełami Bacha, Beethovena, Brahmsa i Mozarta jako najbardziej znaczącymi elementami. Ten piękny portret wybitnego artysty uzupełniają nagrania premierowe oraz 104-stronicowa książeczka, zawierająca unikalne zdjęcia i dokumenty z archiwum Deutsche Grammophon.

Legendarny już dziś artysta i wybitny skrzypek, Wolfgang Schneiderhan – urodzony, wychowany i wykształcony głównie w Wiedniu – posiadał wszystkie cechy, które zwykle kojarzymy z niemieckimi muzykami i niemiecką kulturą muzyczną. Był niezwykle precyzyjny, zawsze doskonale przygotowany i poważny w swym podejściu do muzyki. Jeden z najwybitniejszych solistów na świecie, zawsze kształtował swoje interpretacje z iście klasyczną powściągliwością, skupiając się na możliwie najwierniejszym oddaniu istoty wykonywanych kompozycji.

Jeśli myślimy o grających z typowym zwłaszcza dla dawnego muzycznego Wiednia wdziękiem, promieniujących wręcz „Gemütlichkeit” wiedeńskich skrzypkach, takich jak Fritz Kreisler, Erica Morini czy Willi Boskovsky, nie możemy raczej postrzegać sztuki Wolfganga Schneiderhana w tym świetle.

„Nikt nie stawia Schneiderhana w towarzystwie Kreislera, Heifetza, Hubermana, Szigetiego czy Sterna, a jednak był on skrzypkiem tak samo «kompletnym» jak każdy z nich, a może nawet bardziej” – napisał angielski krytyk Tully Potter. Kreacje muzyczne Wolfganga Schneiderhana były szlachetne i wyważone, ale jednocześnie ujmujące wręcz swoistą intensywnością. 
Źródło: Universal Music Polska