Kompletne i oficjalne nagranie z ceremonii koronacji króla Karola III oraz królwej Kamili na płytach Decca Classics

05/22/23

Kompletne i oficjalne nagranie z ceremonii koronacji króla Karola III oraz królwej Kamili na płytach Decca Classics

Decca Classics z radością ogłasza, że oficjalny album z koronacji ich wysokości króla Karola III i królowej Camilli jest już dostępny w serwisach cyfrowych oraz na płytach. Produkcja tego nagrania była olbrzymim, „trówymiarowym” przedsięwzięciem, z użyciem między innymi 192 mikrofonów oraz ponad 11 kilometrów kabli!

Album zawiera także hymn „Make a Joyful Noise” skomponowany na ceremonię koronacji pary królewskiej przez Andrew Lloyd Webbera. Producentką muzyczną całości nagrania jest jedna z najlepszych na świecie producentek muzyki klasycznej – Anna Barry, która w ciągu 35 lat wyprodukowała ponad 500 znakomitych nagrań artystów takich jak między innymi: José Carreras, Elina Garanča, Dame Kiri Te Kanawa, Andrea Bocelli, Sistine Chapel Choir, Lorin Maazel i Sir John Eliot Gardiner.

Współprezydenci Decca Label Group, Tom Lewis i Laura Monks, dodają: – Jesteśmy niesamowicie dumni z zaangażowania Decca Classics w to doniosłe, radosne wydarzenie. Jest to zaszczyt dla naszej firmy, która zawsze była i jest w czołówce światowych firm muzycznych oraz reprezentuje brytyjską muzykę na całym świecie.

Ten wyjątkowy album zawiera wszystkie utwory wykonane podczas nabożeństwa koronacyjnego Karola III, uchwycone w spektakularnej akustyce Opactwa Westminsterskiego. Począwszy od muzyki Bacha i Brucknera, przez utwory kompozytorów takich jak Holst, Walton, Vaughan Williams i Haendel, po nowe kompozycje między innymi Judith Weir, Sarah Class, Nigela Hessa, Iaina Farringtona i Patricka Doyle’a, mamy do czynienia z muzyczną ucztą, w wykonaniu solistów i zespołów pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera oraz Sir Antonio Pappano.

To wydawnictwo jest bezprecedensowym wydarzeniem, zarówno w historii nagrań muzycznych, jak i brytyjskiej rodziny królewskiej. Cały proces, od dokonania nagrania do jego udostępnienia w serwisach cyfrowych zamknął się w ciągu jednego dnia. Każda chwila tej historycznej ceremonii – którą obejrzały miliony ludzi na całym świecie, w tym wszystkie utwory muzyczne, także te sprzed rozpoczęcia nabożeństwa i słowo mówione – została uwieczniona na tym nowym, ponad 4-godzinnym albumie. To pierwszy raz, kiedy nagranie ceremonii koronacyjnej – tradycji sięgającej ponad 1000 lat wstecz – zostało udostępnione w serwisach cyfrowych na całym świecie jeszcze w dniu samego nabożeństwa.

Album ten to także wyjątkowa celebracja współczesności i historii muzyki brytyjskiej. To 12 premierowych utworów muzycznych (sześć orkiestrowych, pięć chóralnych i jeden organowy), prezentujących kompozytorów z całej Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów, w programie muzycznym – obejmującym okres od IX wieku do współczesności – wybrane przez samego króla Karola III. Na uwagę zasługuje także fakt, iż wśród kompozytorów zaproszonych do skomponowania utworów na ceremonię koronacji znalazła się Roxanna Panufnik, mieszkająca i tworząca w Wielkiej Brytanii córka Andrzeja Panufnika.

Trudno wyobrazić sobie bardziej wzruszającą ceremonię upamiętniającą nowego monarchę – wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci i jest hołdem dla wszystkich zaangażowanych w nie niesamowitych muzyków.

PERFORMERS:

Soloists SIR BRYN TERFEL CBE (bass-baritone), PRETTY YENDE (soprano),

RODERICK WILLIAMS OBE (baritone) & Royal Harpist ALIS HUWS

8 Choirs, 6 Conductors, 2 Organists

The State Trumpeters of the Household Cavalry

The Fanfare Trumpeters of the Royal Air Force

The ‘Coronation Orchestra’ comprising some of the world’s greatest musicians drawn from 8 leading orchestras from across the UK & Canada
Źródło: Universal Music Polska