Komu odbiła palma

Komu odbiła palma
List mieszkanki w sprawie świątecznej dekoracji „Nie narzucam się panu Bogu, jednak lubię atmosferę świąt, a one wiążą się z określoną symboliką jak palmy wielkanocne, baranek, jajka czy święconka w koszyczku. Te tradycje niewielu przeszkadzają, nie każdy musi się do nich stosować, ale podtrzymują nie tylko świąteczną tradycję. Dlatego prosiłabym żeby Urząd Miasta nie wymyślał nowych Świąt Wielkanocnych i nie stawiał plemiennych totemów na Placu Wolności, gdzie tekturowy królik i plastikowe kwiatki, wymieszane są z chrześcijańskimi symbolami. Zdecydujecie się po prostu, albo na świeckie dekoracje, albo na chrześcijańskie. Nie twórzcie świątecznego Frankensteina na podobieństwo kultowej sceny z „Rozmów Kontrolowanych”, gdzie w trakcie wigilijnej kolacji, generał SB grany przez Opanię, dzielił się świątecznym jajeczkiem z biesiadnikami.”

„Dlaczego zniknęły tradycyjne Palmy Wielkanocne, najpiękniej ozdabiające miasto w świąteczny czas?” Pyta mieszkanka. Ze swojej strony jako redakcja dodamy że: „Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia. Niedziela Palmowa (zwana też Niedzielą Wierzbną) przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Właśnie na tydzień przed Świętami wierni idą poświęcić palmy do kościoła. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, a wiec bardzo dawno, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy”, podobnie rzecz ma się z symbolem jajka wielkanocnego.

A jak wy sądzicie czy dekoracje w mieście powinny być zgodne z religijną tradycją czy nowe świeckie, nie uwzględniające tradycji świątecznych?

źródło: www.iswinoujscie.pl