Konferencja prasowa na temat edukacji

Konferencja prasowa na temat edukacji
Dzisiaj, w kontekście jutrzejszego Dnia Edukacji Narodowej, przedstawiciele Pokolenia 2050, czyli najmłodszych działaczy ruchu Polska 2050, zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili podstawowe założenia programu reformy szkolnictwa pt. „Edukacja dla Przyszłości” przygotowanego przez ekspertów Instytutu Strategie 2050.

W konferencji uczestniczyli: Piotr Matusiak, Sinan Bez, Aleksander Wiśniewski i Jakub Siwy. Przedstawili krótko każdy z 8 głównych punktów wspomnianego programu.

1. Szkoła dla równego startu
2. Edukacja proinnowacyjna
3. Pedagog i psycholog oraz psychoedukacja w każdej szkole.
4. Rzetelna edukacja ekologiczna i klimatyczna
5. Szkoła jako przestrzeń kształtowania świadomego obywatela i świadomej obywatelki
6. Edukacja prozdrowotna
7. Niezależna Komisja Edukacji Narodowej zamiast kuratoriów. Odbiurokratyzowanie edukacji.
8. Przedefiniowanie roli nauczyciela. Płaca nauczyciela: minimum średnia krajowa gwarantowana przez budżet państwa.

„Minister Czarnek w swoich wypowiedziach oraz działaniach niejednokrotnie dyskryminował kobiety odwołując się do cnót niewieścich czy sposobu ubierania się. Nie zgadzamy się na żadną dyskryminację w szkole, gdzie kształtują się charaktery i świadomość młodych obywateli” – dodał Aleksander Wiśniewski po prezentacji powyższych punktów.

Piotr Matusiak przypomniał natomiast o problemach kadrowych w polskich szkołach, gdzie „ze względu na zbyt niskie zarobki brakuje nauczycieli, więc pozostali muszą uczyć przedmiotów, do których nie mają wystarczającego przygotowania”. Przywołał tutaj przykłady dwóch szkół w naszym województwie, choć problem dotyczy niemalże każdej placówki w całym kraju.

W ruchu Polska 2050 w województwie zachodniopomorskim działa wielu nauczycieli różnych szczebli edukacyjnych. Przemysław Łonyszyn był jednym z konsultantów wspomnianego programu „Edukacja dla Przyszłości”. Dlatego tematyka dotycząca szkolnictwa jest i będzie ważnym elementem działań na Pomorzu Zachodnim wszystkich trzech filarów ruchu utworzonego przez Szymona Hołownię.

Link do programu: strategie2050.pl/plan-dla-polski/edukacja-dla-przyszlosci/

Przemysław Łonyszyn