Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej – nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce – stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.

Uruchomienie małych reaktorów małej mocy o modularnej konstrukcji (SMR – Small Modular Reactors) planują KGHM i Tauron. Producent miedzi zapowiada uruchomienie instalacji SMR w 2029 r., reaktor ma zaspokoić zapotrzebowanie KGHM na energię elektryczną.

„Jeśli chcemy pozostać światowym liderem rynków miedzi i srebra, to potrzebujemy dostępu do stabilnego źródła energii. W prowadzeniu działalności ważne są przewidywalne koszty” – przekonywał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM.

Jak zapowiedział przedstawiciel miedziowego giganta, wytwarzana przez reaktor energia ma być przeznaczona na użytek wewnętrzny.

Zapowiedział również, że spółka zamierza sprawdzić możliwość wykorzystywania wytwarzanego w reaktorze wodoru w hutnictwie.

„Konkurencja pomiędzy >>dużym<< i >>małym<< atomem nie istnieje. Żadna z firm deklarujących wejście w SMR-y nie prowadzi wyścigu konkurencyjnego. Wszystkie projekty są potrzebne, bo najważniejsze jest dostarczanie prądu” – podsumował prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert KGHM Polska Miedź.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło: PAP MEDIAROOM