LA LOM podpisuje kontrakt z Verve Records i zapowiada debiut

Źródło: Universal Music Polska
06/11/24

LA LOM podpisuje kontrakt z Verve Records i zapowiada debiut

Zespół LA LOM zapowiedział wydanie debiutanckiego albumu, który ukaże się 9 sierpnia nakładem Verve Records.

13-utworowa kolekcja oryginalnej muzyki płynnie łączy różnorodne gatunki i kultury Los Angeles, ich rodzinnego miasta i głównego źródła inspiracji. LA LOM to skrót od The Los Angeles League of Musicians, skład którego tworzą: Zac Sokolow (gitara), Jake Faulkner (bas) i Nicholas Baker (perkusja/instrumenty perkusyjne).

Z zaledwie kilkoma singlami wydanymi do tej pory, LA LOM błyskawicznie zdobyli miliony wyświetleń własnoręcznie stworzonych teledysków oraz setki tysięcy obserwujących na portalach społecznościowych. Do grona ich fanów zaliczają się Beck, Zane Lowe i nie tylko.

Chociaż LA LOM dopiero co rozpoczęli swoją pierwszą trasę koncertową, już wyprzedają sale w całych Stanach Zjednoczonych i zadebiutują na festiwalach Newport Folk i Pitchfork London w tym roku. 6 czerwca rozpoczęła się trasa z Vampire Weekend.

LA LOM znajduje inspirację w klasycznych meksykańskich boleros i cumbia sonidera wplecionych w krajobraz dźwiękowy Los Angeles, rozbrzmiewających na ulicach z samochodowych zestawów stereo, podwórkowych imprez i tętniących życiem sal tanecznych. Do tego dochodzi gitarowy twang chicha, Bakersfield Country, tradycyjna muzyka ludowa z Sycylii, Turcji i nie tylko, a także ballady z lat 50. i 60., przy których muzycy dorastali, słuchając stacji radiowej K-EARTH 101.

Wraz z ogłoszeniem wydania debiutanckiego albumu, LA LOM udostępnił nowy utwór „Danza de LA LOM”. Obejrzyj/posłuchaj tutaj: 

Sokolow o „Danza de LA LOM”: – Ten utwór jest naszym hołdem dla cumbii i chicha z Peru. Zespoły takie jak Los Mirlos, Los Shapis, Los Destellos, Los Wembler’s de Iquitos i inne miały ogromny wpływ na nas i muzykę, którą tworzymy. Szczególnie w sposobie, w jaki używają gitary do prowadzenia melodii. Kiedy zaczynaliśmy grać w Los Angeles w barach, to covery wielkich peruwiańskich zespołów Chicha i Cumbia były dużą częścią naszego repertuaru. Wiedzieliśmy, że chcemy mieć własny „Danza de LA LOM”, a ten utwór porywa ludzi do tańca tak dobrze jak żaden inny, który kiedykolwiek coverowaliśmy.

Chociaż LA LOM wybił się w ciągu ostatniego roku, nie stało się to z dnia na dzień. Podobnie jak The Beatles w Hamburgu, LA LOM połączył siły, grając przez pięć nocy w tygodniu w historycznym hotelu Roosevelt przy Hollywood Boulevard. Następnie udali się do studia i zaczęli nagrywać single – ich pierwsza EP-ka została wydana w 2022 roku.

LA LOM został wyprodukowany przez Elliota Bergmana (Cage the Elephant, Major Lazer, Wild Belle) i nagrany głównie w jego studiu Figueroa. 13 świeżo napisanych utworów i nagranych na ten album, łączy w sobie wspomniane wcześniej i bardzo zróżnicowane wpływy LA LOM. Utwory na albumie niosą w sobie energię zatłoczonego parkietu w gorącą noc. Wszystkie zostały nagrane tak, aby ich słuchacz od razu chciał tańczyć. Album rozpoczyna się od luźnej cumbii „Angels Point”. Następnie sekcja rytmiczna i taneczne melodie gitary Sokolowa budują jeden uzależniający groove po drugim. „San Fernando Rose” jest hołdem dla grup takich jak The Ronnettes, The Marvelletes, The Chantelles. „72 Monte Carlo” jest jak stary film szpiegowski z klasycznym hot rodem pędzącym szybko przez wzgórza Los Angeles. – Wiele z tych melodii w tego rodzaju piosenkach sprawia, że czujesz się nostalgicznie, wprawiany w stan jednocześnie błogi i czasami smutny – mówi Sokolow.

Korzenie LA LOM sięgają głęboko. Muzyczny rodowód Zaca Sokolowa sięga wielu pokoleń. Rozpoczął swoją twórczą podróż występując u boku ojca, szanowanej postaci w społeczności bluegrassowej Los Angeles, którego rodzina przeniosła się z Buenos Aires do LA w latach 30. ubiegłego wieku. Jake Faulkner pochodzi z rodziny artystów z Venice i poznał Zaca w wieku 16 lat. Zac i Jake doskonalili swoje rzemiosło przez lata współpracy w różnych zespołach na tętniącej życiem scenie Rockabilly w Południowej Kalifornii, zanim ostatecznie dołączyli do LA LOM. Nicholas Baker był przesiąknięty muzyką latynoską od dzieciństwa dzięki swojej babci, która pochodziła z muzycznej rodziny w Durango w Meksyku i zyskała sławę jako DJ w hiszpańskojęzycznej stacji radiowej w Tucson w Arizonie. Baker studiował także perkusję latynoską u znanego basisty i perkusisty Nuyorican, Roberto Mirandy.

LA LOM – tracklista albumu:

1. Angels Point

2. Figueroa

3. Maravilla

4. ’72 Monte Carlo

5. El Sereno

6. Lorena

7. Lucia

8. Danza de LA LOM

9. Espejismo

10. Ghosts of Gardena

11. Moonlight Over Montebello

12. Rebecca

13. San Fernando Rose

blank