Lauren Mayberry zmienia kształty

Źródło: Universal Music Polska
03/13/24

Lauren Mayberry zmienia kształty

Liderka grupy CHVRCHES prezentuje trzeci solowy singiel. Po debiutanckiej balladzie „Are You Awake?” i popowym majstersztyku „Shame”, przyszedł czas na „Changing Shapes”.

Autorami singla są Lauren Mayberry, Matt Koma, Cleo Tighe i Evan Blair, a za produkcję odpowiada Koma. W nowym utworze wokalistka zastanawia się, jak tradycyjne postrzeganie ról płciowych wpłynęło na jej życie oraz karierę.

– Występuję dla publiczności, ale także gram role wewnętrzne, bo bardzo często prowadzę negocjacje sama ze sobą. W jaki sposób mogę zadowolić ludzi w takim stopniu, bym mogła tworzyć na własnych zasadach? Czasami czuję się jak oszustka i hipokrytka, bo cała narracja wokół CHVRCHES jest mocno feministyczna, a z drugiej strony osobiste doświadczenia wskazują, że często jest zupełnie odwrotnie. Odnoszę wrażenie, że wykonałam tyle pracy, by rzeczy jako tako funkcjonowały, ale gdy adaptuję się do konkretnej roli, wydaje mi się to lekką manipulacją – opowiada Mayberry.

Lauren wciąż doskonale pamięta, jakie to uczucie, siedzieć w swojej nastoletniej sypialni ze słuchawkami na uszach i słuchać takich artystek jak Tori Amos czy Fiona Apple. Dla przyszłej wokalistki CHVRCHES była to forma prywatnej duchowej praktyki. Jako 15-latka Mayberry zaczęła udzielać się w wielu zespołach, w których dzieliła muzyczne zainteresowania z innymi muzykami. Lauren miała jednak poczucie, że część inspiracji i wpływów musi zachować dla siebie. Wiedziała, że koledzy będą z niej żartować, gdy zechce ich przekonać do Tori, Fiony, PJ Harvey czy Kathleen Hanny.

Przy okazji 10-lecia debiutu płytowego CHVRCHES, „The Bones of What You Believe”, do Mayberry nieoczekiwanie wróciły tamte początki. Spojrzała z dystansu na swój rozwój osobisty i muzyczny przez wszystkie lata sukcesów z zespołem – cztery albumy w Top 10 UK, ponad 1,7 miliarda streamów, mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym SXSW Grulke Prize, NME, SAY i BRIT. Artystka uświadomiła sobie, że przed nią wciąż jest kreatywna ściana, przez którą chce się przebić. Podobnie jak artystki, których słuchała jako nastolatka na słuchawkach, Lauren ukryła głęboko część swojego artyzmu.

W twórczości solowej Mayberry czuje pełną wolność do pisania o seksualności czy kobiecej mocy. Po raz pierwszy może odnieść się bezpośrednio do Tori, Fiony, PJ, Hanny i innych wpływowych kobiet z brytyjskich zespołów popularnych w latach 90. – chociażby All Saints czy Sugababes. Odkrywając swoją tożsamość jako artystka solowa, Lauren dotarła do nowych światów inspiracji, sięgnęła głęboko do pomysłów, które drzemały w niej od dawna. „Change Shapes” pokazuje, że warto wrócić do pierwszych fascynacji muzycznych.

blank