Mahmood prezentuje album „Nei Letti Degli Altri”

Źródło: Universal Music Polska
02/28/24

Mahmood prezentuje album „Nei Letti Degli Altri”

Tuż po udziale w 74. edycji Sanremo Festival, włoski supergwiazdor Mahmood wydał album „Nei Letti Degli Altri”. Wydawnictwo promuje singiel „TUTA GOLD”.

„TUTA GOLD” dotarło do szczytu Spotify Top 50 we Włoszech oraz na 2. miejsce zestawienia Top Songs Global. Piosenka przekroczyła 15 mln streamów na całym świecie. Zajęła 40. pozycję w Global Top 50, 2. w Top 50 w Szwajcarii, 19. w Top 50 w Luksemburgu, 42. na Litwie oraz Top 200 w Hiszpanii, Belgii, Estonii, Grecji i Rumunii. W tygodniu premiery tekst do „TUTA GOLD” był siódmym najczęściej wyszukiwanym w serwisie Genius. Utwór pokochały stacje radiowe – kawałek dotarł na szczyt zestawienia Earone. Klip w reżyserii Attilia Cusaniego i wyprodukowany przez Borotalco.tv zanotował ponad 19 mln wyświetleń.

Autorami utworu są Mahmood, Jacopo Angelo Ettore i Francesco Catitti, a za produkcję odpowiadają madfingerz i Katoo. „TUTA GOLD” utrzymany jest w klimacie baile funk z klubowym rytmem. Bohaterem piosenki jest młody chłopak, który wychodzi z imprezy rave’owej, by popatrzeć na Księżyc i pomyśleć o swojej młodości, dorastaniu na przedmieściach, starych przyjaźniach oraz zastanowić się, w jaki sposób bolesne doświadczenia mogą go wzmocnić.

Mahmood ma na swoim koncie 29 odznaczeń platynowych, 7 złotych we Włoszech oraz 6 platynowych i 3 złote w innych krajach. Jego cały katalog przekracza 3 miliardy streamów. W kwietniu 2024 artysta rozpoczyna trasę koncertową, w ramach której odwiedzi także Polskę. Występ odbędzie się w poniedziałek, 22 kwietnia, w warszawskim Klubie Stodoła.

„Nei Letti Degli Altri” to introspektywny album. Tytułowe łóżko jest przestrzenią najbardziej osobistą z możliwych. W łóżku możemy spać i marzyć, ale możemy też leżeć i rozmyślać, cierpieć, kochać, czytać, obserwować. Czas może zwalniać i przyspieszać. To w łóżku człowiek często konfrontuje się z samym sobą oraz eksploruje naturę związków międzyludzkich. Mikrokosmos stworzony z prześcieradła i poduszek to miejsce, w którym toczy się całe życie.

Potremmo parlare anziché immaginarci

nei letti degli altri per dimenticarci

Fa solo più male

Restiamo lontani per avvicinarci

Możemy rozmawiać zamiast się wyobrażać

W łóżkach innych osób, by zapomnieć

To boli jeszcze bardziej

Zostajemy osobno, by się do siebie zbliżyć

Mahmood – „Nei Letti Degli Altri” – tracklista:

1. NLDA Intro (Feat. Slim Soledad)

2. Tuta Gold

3. Cocktail D’Amore

4. Nei Letti Degli Altri

5. Tutti Contro Tutti

6. Bakugo

7. Neve Sulle Jordan (Feat. Capo Plaza)

8. Nel Tuo Mare

9. Paradiso (Feat. Chiello, Tedua)

10. Stella Cadente

Okładka albumu to dzieło artysty sztuk wizualnych i fotografa Frederika Heymana. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był wydany w listopadzie 2023 utwór „Coctail D’Amore”, który spędził dwa tygodnie na szczycie najpopularniejszych kawałków radiowych we Włoszech.

BIO:

Alessandro Mahmoud, aka Mahmood, urodził się w Mediolanie w 1992 roku. Jego matka jest Włoszką, a ojciec pochodzi z Egiptu. Zanim zaczął pisać własne piosenki, Mahmood tworzył dla innych artystów. W tym gronie znajdują się największe włoskie gwiazdy, w tym m.in. Elodie, Michele Bravi, Marco Mengoni, Fabri Fibra, Gué Pequeno czy Marracash.

Mahmood po raz pierwszy pojawił się na Sanremo Festival w 2016, występując w sekcji młodych artystów z utworem „Dimentica”. Zajął wówczas 4. miejsce. W 2018 ukazała się jego debiutancka EP-ka „Gioventù Bruciata”, a następnie album o tym samym tytule (status platyny).

W grudniu 2018 ponownie wziął udział w Sanremo Giovani, a tytułowy utwór z albumu zapewnił mu zwycięstwo. Triumf w edycji dla młodych artystów dał Mahmoodowi wejście do dorosłego konkursu w 2019 roku. Utwór „Soldi” (4x platyna we Włoszech) wygrał, a Mahmood stał się pierwszym artystą w historii Sanremo, który wygrał młodzieżową i dorosłą kategorię w tym samym roku festiwalowym.

„Soldi” z miejsca stało się światowym hitem, trafiając na niespełna półtora tysiąca playlist (!) na całym świecie i do 42 Spotify Top 50 Viral Charts. Latem 2019 „Soldi” przebiło pułap 500 mln streamów – z czego 65% stanowiły odsłuchania spoza Włoch. Utwór otrzymał zaszczytny tytuł najpopularniejszej włoskiej piosenki w Spotify i Apple Music. Teledysk przekroczył 100 mln wyświetleń.

W maju 2019 Mahmood reprezentował Włochy na konkursie Eurowizji w Tel Avivie, zdobywając drugie miejsce w konkursie oraz nagrodę im. Marcela Bezençona za najlepszą kompozycję.

Latem 2019 włoski gwiazdor zdominował listy przebojów utworem „Calipso” (4x platyna we Włoszech). Pod koniec sierpnia wydał singiel „Barrio” (2x platyna). W 2020 powrócił z piosenką „Rapide”. Rok później, korzystając z przymusowej przerwy od koncertowania spowodowanej pandemią, Mahmood rozpoczął tworzenie nowej muzyki – w tym m.in. „Eternantena”, „Moonlight popolare” czy „Dorado” ft. Sfera Ebbasta & Feid.

W czerwcu 2021 światło dzienne ujrzał album „Ghettolimpo” (platyna we Włoszech), z którego pochodzą single „Inuyasha” (platyna), „Klan” (złoto), „Rubini” ft. Elisa i „Zero” (platyna) – ten ostatni znalazł się na sountracku do serialu Netflixa o tym samym tytule, a Mahmood nadzorował dobór muzyki do jednego z odcinków. Artysta wydał nakładem słynnego wydawnictwa Mondadori komiks zatytułowany „Ghetttolimpo – Sui Sentieri dell’Anima”.

W lutym 2022 Mahmood w duecie z Blanco wygrał 72. edycję Sanremo Festival za sprawą „Brividi” (7x platyna – w tym pierwsza po niecałych dwóch tygodniach od premiery!). Utwór w ciągu 24h od premiery zgromadził rekordowe 3,38 mln streamów na Spotify we Włoszech. Singiel zanotował także najlepszy wynik spośród włoskich piosenek w światowym zestawieniu Spotify – 5. pozycję.

W październiku 2022 odbyła się premiera „MAHMOOD, the docufilm”. W maju 2023 Mahmood gościnnie wystąpił na finale Eurowizji w Liverpool Arena. Był to pierwszy przypadek w historii konkursu, gdy włoski artysta został zaproszony jako gość specjalny na finał organizowany poza granicami Włoch.

Mahmood udzielił głosu Sebastianowi, jednemu z bohaterów filmowej wersji „Małej Syrenki”. W listopadzie 2023 ukazał się pierwszy singiel zapowiadający najnowszy album artysty „Nei Letti Degli Altri” – „Cocktail D’Amore”. Premiera albumu odbyła się 16 lutego 2024. Artysta wziął udział w 74. edycji Sanremo Festival. Utwór „TUTA GOLD” zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej konkursu.

blank