Marco Mengoni zamyka trylogię „MATERIA”

05/26/23

Marco Mengoni zamyka trylogię „MATERIA”

Marco Mengoni wydaje ostatni rozdział trylogii „MATERIA”! Poczynając od „MATERIA (TERRA)” (wydanego w grudniu 2021) poprzez „MATERIA (PELLE)” (październik 2022), aż po „MATERIA (PRISMA)”, Merco Mengoni wyruszył w obejmującą trzy albumy podróż, reprezentującą trzy różnorodne, lecz uzupełniające się dusze. Premierze towarzyszy najnowszy singiel „Pazza Musica”.

Najnowszy album ma swoją premierę zaledwie kilka dni po zajęciu 4. miejsca w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Utwór „Due Vite” pomógł mu zdobyć nagrodę Marcel Bezençon Composer Award, przyznawaną najlepszej kompozycji spośród wszystkich autorów piosenek biorących udział w konkursie. Prace nad albumem trwały ponad dwa lata. Najnowszy singiel „Pazza Musica” to współpraca z Elodie. Utwór jest hymnem o wolności, który bez wątpienia będzie nam towarzyszył przez całe lato. Marco zachęca do oddania się przyjemności oraz odrzucenia wszelkich trosk dnia codziennego. Teledysk stanowi wizualne uzupełnienie wolności i lekkomyślności. Poprzez muzykę i zabawę Marco buduje naprawdę silną wspólnotę.

Wokalista i autor tekstów oddaje się eksploracji każdej strony ludzkiej natury, wykorzystując wszystkie doświadczenia i nauki, które zebrał dzięki wrodzonej ciekawości. Jak sam wyjaśnia: 

„Wymyśliłem, doświadczyłem i napisałem ten album, analizując stany umysłu i typy zachowań – od najbardziej cielesnych lub najmniej racjonalnych po najbardziej powszechne i znane, starając się pokazać przefiltrowaną wizję tego, co pokazała mi ludzka natura. Pryzmat ma zdolność rozkładania światła i ujawniania kolorów, z których się składa. Mówią, że to fizyka, ale dla mnie to czysta magia. Istoty ludzkie są pryzmatem: mamy zdolność wchłaniania doświadczeń, filtrowania ich i rozkładania na drobniejsze, analizowania każdej możliwości i każdego znaczenia… Jest tylko jedna różnica – istoty ludzkie mają sumienie”.Zamykający trylogię album pozwala nam cieszyć się wizją rzeczywistości z różnych punktów widzenia i perspektyw, odsłaniając świat niuansów. Każdy przedmiot, każda osoba, każda historia i każda podróż nabierają znaczenia i są poddane interpretacji w zależności od punktu, z którego je obserwujemy. To ogromne bogactwo dla tych, którzy podchodzą do życia bez osądu.

Również z muzycznego punktu widzenia „MATERIA (PRISMA)” zamyka podróż rozpoczętą przez „MATERIA (TERRA)”. Płyta odeszła od korzeni Marco i brzmienia soulu, bluesa, gospel i funku, które były jego dotychczasowym fundamentem. Jego podróż jako tekściarza kontynuowała „MATERIA (PELLE”), płyta, która zawiera wszystko to, co naznaczyło skórę Mengoniego (pelle) i wszystko to, co zdołała wchłonąć przez całe jego życie. Jest to więc wyraz różnych kreacji muzycznych, w tym muzyki elektronicznej i klubowej, gdzie podstawą jest ciekawość dźwięków. To album oparty na badaniach, współpracy i łączeniu brzmienia z całego świata.

„MATERIA (PRISMA)” zawiera 10 piosenek, w tym utwór, który wygrał 73. edycję Festiwalu w San Remo i zajął 4. miejsce na Eurowizji, czyli „Due Vite”. Singiel zdobył już potrójną platynę i zgromadził 135 mln streamów. Po finale Eurowizji ponownie wszedł do Top 200 na światowej liście przebojów Spotify. Oficjalny teledysk przekroczył 60 mln wyświetleń na YouTubie i jest najczęściej oglądanym teledyskiem spośród tegorocznych Eurowizyjnych utworów. Także występ na scenie Liverpool Arena należy do najczęściej oglądanych filmów na wszystkich social mediach Eurowizji, w tym na oficjalnym kanale eventu na YouTubie.

Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, na trackliście pojawia się „appunto”, czyli intermezzo, które lepiej oddaje sens trajektorii albumu. Punktem wyjścia płyty było „Appunto 5: Non sono questo” skupiające się na wykorzystaniu głosu jako instrumentu muzycznego. Tak naprawdę głos Marco jest jedynym bohaterem interludium, które – w przeciwieństwie do poprzednich – przypomina w pełni ukończoną piosenkę.

Marco Mengoni zdecydował się na współpracę z kilkoma producentami, z których wielu było już zaangażowanych w produkcję poprzednich etapów trylogii „MATERIA”. Na albumie obecny jest przede wszystkim E.D.D. (Giovanni Pallotti), basista i producent, który nadzorował produkcję większości piosenek na albumie we współpracy z innymi producentami. „Due Vite” wyprodukowany z Davidem Simonettą to bez wątpienia najbardziej oryginalna propozycja. Nad produkcją „Pazza musica” pracowali także Simonetta i Zef, aby nadać piosence powiewu świeżości.

Długa lista producentów poszczególnych kawałków obejmuje takich twórców, jak Estremo, F. Fugazza, P. Pasini, Katoo (Francesco Catitti), B. Ventura, Crookers, FLIM, Clap! Clap! (Cristiano Crisci), Massimo Colagiovanni, MDM i F. Nardelli. Kierownictwem muzycznym zajmowali się Marco Mengoni i Giovanni Pallotti. Marco Mengoni osobiście wyprodukował i zaaranżował wokale. To także kontynuacja pracy z Andreą Suriani, jednym z najbardziej znanych inżynierów dźwięku, który stworzył miksy i mastery do trylogii „MATERIA”.

Marco Mengoni ma za sobą 9 tras koncertowych i już szykuje się do kolejnej, którą 15 lipca zakończy w Circus Maximum w Rzymie. Jesienią artysta wyruszy poza granice Włoch.

Lista utworów „MATERIA (PRISMA)”:

1. Due Vite

2. Fiori D’Orgoglio (feat. Ernia)

3. Pazza Musica (con Elodie)

4. Incenso

5. Un’Altra Storia

6. Appunto 5: Non Sono Questo

7. In Tempo

8. The Damned Of The Earth

9. Lasciami Indietro (feat. Jeson)

10. Due Nuvole

CD Bonus:

11. Fiori D’Orgoglio
Źródło: Sony Music Poland