Mieszkańcu pilnuj się sam!

W ostatnich dniach otrzymywaliśmy dużo zgłoszeń od mieszkańców zaniepokojonych ściskiem panującym przed wejściami na prom oraz w trakcie rejsu na głównym pokładzie pasażerskim promów Bielik.

Postanowiliśmy zapytać się dyrekcji Żeglugi Świnoujście o stronę prawną takiej sytuacji w kontekście obostrzeń prawnych związanych m.in. z zakazem zgromadzeń, a w naszej ocenie do takich dochodzi w powyższych sytuacjach.

Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Żeglugi.

1. Wszystkie promy Żeglugi Świnoujskiej jako środek transportu publicznego podlegają wprowadzonym przepisom o przemieszczaniu się osób.

Wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się do 11 kwietnia włącznie nie dotyczą :

– dojazdu do pracy – Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
– wolontariatu – Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal mają działać. Obywatele maja całkowity zakaz zgromadzeń .

2. Funkcjonowanie dodatkowego promu zostało zawieszone czasowo wskutek dużego spadku przewożonych osób i samochodów na obu przeprawach.

Pracownicy promów starają się zwracać uwagę pasażerom na konieczność zachowania bezpiecznej odległości od drugiej osoby. Stosowny komunikat wyświetlany jest na telebimach przed przeprawą. Na promach wywieszone są plakaty i ulotki z zaleceniami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa. Dla pasażerów dostępne są trzy pokłady pasażerskie i przy obecnej liczbie przeprawiających się osób posiadają one wystarczającą ilość miejsca aby nawet w godzinach szczytu porannego i popołudniowego można było zachować zalecaną odległość od siebie. Jest to obowiązek każdego pasażera tak samo jak stojących w kolejce do sklepu, apteki czy na poczcie. Ważne jest, aby pasażerowie korzystali ze wszystkich dostępnych miejsc.
Jeśli chodzi o wspomniane gromadzenie się osób przed promami (jeśli ma to miejsce) to po obu stronach przeprawy jest wystarczająca przestrzeń aby pasażerowie zachowali bezpieczny dystans. Ten obowiązek dotyczy każdego mieszkańca naszego miasta.

Po przeczytaniu tych wyjaśnień mamy taką oto refleksję. Wielu mieszkańców stara się przestrzegać przepisów i przeciwdziałać zarażeniom. W czasie przeprawy promowej dochodzi do zgromadzeń, jest to oczywiste. Jeśli prawo pozwala się przemieszczać jedynie dwóm osobom a jednocześnie zabrania całkowicie zgromadzeń – to prawo to jest niespójne i przeciw skuteczne.

Apelujemy więc do mieszkańców, pasażerów pieszych i rowerowych Świnoujścia korzystających z promów miejskich – zachowujcie konieczne odstępy! dbajcie o swoje bezpieczeństwo, bo jest to również bezpieczeństwo waszych rodzin!

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl