Mieszkaniec: Zniszczono pomnik przy Kapitanacie Portu

Mieszkaniec: Zniszczono pomnik przy Kapitanacie Portu
Co stało się z pomnikiem przy Wybrzeżu Władysława IV ? Zastanawia się nad tym jeden z naszych Czytelników. Jak twierdzi mieszkaniec tablica pamiątkowa została uszkodzona. – Nie jestem wyznawcą ubiegłej epoki ale nikomu nie udało się wymazać przeszłości. Ci którzy próbowali sami trafili na śmietnik historii – podsumował mieszkaniec.

Z pytaniami dotyczącymi pomnika zwróciliśmy się do miasta. Zapytaliśmy czy przedstawiciele władz miasta mają w ogóle wiedzę, że doszło do zniszczenia pomnika i jakie działania miasto podjęło w celu ustalenia sprawcy, a także kiedy pomnik zostanie naprawiony.

Mieszkaniec: Zniszczono pomnik przy Kapitanacie Portu [1]

Jak się okazuje prace przy pomniku podjęło miasto. Chodziło o to, aby zasłonić część napisu znajdującego się na tablicy, który propaguje ustrój totalitarny. Prace nie zostały jednak jeszcze dokończone.

– Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 744 z późn. zm.) o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, nakłada na samorządy obowiązek m.in. usunięcia nazw lub pomników wypełniających te kryteria.
Kilkakrotnie występowano w tej sprawie do władz miasta o usunięcie z tablicy pamiątkowej znajdującej się przy Kapitanacie Portu części napisu, który w myśl orzecznictwa propaguje ustrój totalitarny tj. "XXV LAT PRL". Ponieważ głaz upamiętnia bardzo ważne wydarzenie gospodarcze naszego rejonu i likwidacja tablicy nie była brana pod rozwagę, podjęto decyzje o zasłonięciu części napisu znajdującego się na tablicy. Prace prowadzone były pod koniec roku, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, dlatego nie przeprowadzono ich w pełnym zakresie, tj. nie "spatynowano" na właściwy kolor blachy mosiężnej, która zasłoniła część napisu. Dokończenie prac i próba ujednolicenia barwy tablicy pamiątkowej i blachy zasłaniającej nastąpi do końca kwietnia 2023 roku – tłumaczy rzecznik prezydenta miasta, Jarosław Jaz. Mieszkaniec: Zniszczono pomnik przy Kapitanacie Portu [2]

źródło: www.iswinoujscie.pl