Ministerstwo dziękuje Januszowi Żmurkiewiczowi

Obecne załamanie rynku będzie miało już w najbliższym czasie katastroficzne skutki dla przedsiębiorców i pracowników – o świnoujskim rynku pisał niedawno do premiera prezydent Janusz Żmurkiewicz. Na list odpowiedziało mu Ministerstwo Rozwoju. „W pełni rozumie niepokój”.

– Z uwagi na trudną sytuację związaną z koronawirusem dla branży turystycznej Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podjął decyzję o udzieleniu pomocy świnoujskim przedsiębiorcom m.in.: poprzez ulgi i zwolnienia w opłatach podatku od nieruchomości – informowała niedawno Joanna Ścigała ze świnoujskiego magistratu. – Jednocześnie skierowany został list w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W tym szczególnym okresie w jakim jesteśmy, gdy stawiamy czoła epidemii koronawirusa, pragnę zwrócić Panu uwagę na ogromny problem przed jakim stanęli świnoujscy przedsiębiorcy w branży turystycznej, uzdrowiskowej oraz im pokrewnych – pisał do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Świnoujścia.

W ostatnim czasie widoczny jest wzmożony ruch klientów i pensjonariuszy hoteli i domów uzdrowiskowych, którzy wyprowadzają się i masowo odwołują rezerwacje. W naszym mieście turystyka stanowi drugą, obok gospodarki morskiej, silną gałąź gospodarki. Oznacza to, że w naszym liczącym 40 tysięcy mieszkańców mieście, ogromna liczba mieszkańców utrzymuje się właśnie z tej działalności. Obecne załamanie rynku będzie miało już w najbliższym czasie katastroficzne skutki dla przedsiębiorców i pracowników – pisał prezydent. – Warto podkreślić, że sezon turystyczny w naszym mieście ma swój szczyt w miesiącach letnich. Po okresie zimowym, gdy obiekty turystyczne nie wykazywały pełnego obłożenia i przy minimalnych dochodach, rozpoczyna się okres przygotowań do pełnego sezonu. Pierwsze duże grupy turystów miały przyjechać do naszego miasta w okresie wielkanocnym.

Ze względu na zaistniałą sytuację rezerwacje te są już odwoływane, podobnie jak obecne. Trudno przewidzieć co będzie się działo z następnymi w maju i kolejnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest fakt, że tutejszy rynek w dużej mierze oparty jest na turystach z Niemiec, a granice zostały właśnie dla nich zamknięte. Tymczasem przedsiębiorcy muszą ponosić koszty związane m.in.: z wynagrodzeniami, składkami ZUS, podatkami oraz ratami kredytów.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta – kontynuował Janusz Żmurkiewicz,- w związku z realizacją wielu strategicznych inwestycji dla naszego Regionu, ale także całego kraju (tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam), jako Prezydent Miasta Świnoujście przewiduję wsparcie lokalnych przedsiębiorców poprzez udzielenie ulg i zwolnień w opłatach podatku od nieruchomości.

Mając na uwadze powyższą trudną sytuację i dobro naszych mieszkańców, uprzejmie proszę o pilną interwencję w zakresie wsparcia dla przedsiębiorców, aby bez konieczności zamykania dotychczasowej działalności byli w stanie przetrwać ten szczególnie trudny czas – kończył swój list prezydent Świnoujścia.

Niedawno Joanna Ścigała poinformowała media, że odpowiedź na list janusza Żmurkiewicza nadeszła z… Ministerstwa Rozwoju. Oto jej treść:

„Szanowny Panie Prezydencie, dziękuję za Pana list, który wpłynął do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dnia 17 marca 2020 r. Chciałbym zapewnić, iż Ministerstwo Rozwoju w pełni rozumie niepokój, który towarzyszy obecnej sytuacji epidemiologicznej. Jednocześnie pragnę poinformować, iż trwają pracę nad nową specustawą ochronną dla przedsiębiorców, której wstępny projekt został już zaprezentowany. Ministerstwo Rozwoju ma nadzieję, iż zapowiadane rozwiązania zostaną przyjęte i pozwolą zapewnić płynność finansową wszystkim przedsiębiorstwom, także z branży turystycznej i uzdrowiskowej, narażonym na wpływ epidemii.”

– Jest więc nadzieja, że głosy płynące od samorządów a także od przedsiębiorców zostaną wysłuchane i podjęte działania pomogą przetrwać obecną sytuację – komentuje odpowiedź resortu Joanna Ścigała.

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl