Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych każdego roku przywołuje pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej i niepodległej Polski.

W środę, 1 marca, w świnoujskim Kościele Garnizonowym została odprawiona msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, a na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu odbyły się uroczystości w asyście honorowej. Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Sikora wraz z delegacją złożył wieniec przed „Kwaterą Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej”. W obchodach wzięli udział także przedstawiciele świnoujskich władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerze oraz mieszkańcy miasta.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [1]

W niedzielę, 5 marca, na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbędzie się kolejna edycja biegu "Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" organizowanego przez 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża wraz z OSiR "Wyspiarz”. Celem biegu będzie oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 oraz propagowanie wiedzy z historii. Start biegu na Stadionie Miejskim o godzinie 11:00. Zapisów można dokonywać w dniu zawodów od godziny 9:30 w biurze znajdującym się na stadionie.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [2]

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony jest 1 marca na podstawie ustawy z 3 lutego 2011 roku. Jak zapisane zostało w ustawie, to święto państwowe ustanowione zostało w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [3]

W tym dniu składamy hołd bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polakom reżimowi komunistycznemu.

01.03.2023 r.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [4]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [5]

Sekcja Prasowa
8. Flotylla Obrony Wybrzeża