Nielegalna bimbrownia zamknięta w Wielki Czwartek

Nielegalna bimbrownia zamknięta w Wielki Czwartek
Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zamknęła nielegalną bimbrownię w powiecie koszalińskim. Zabezpieczyliśmy 49 l alkoholu oraz aparat odpędowy do jego produkcji. Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

W Wielki Czwartek funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) skontrolowali prywatną posesję w powiecie koszalińskim, gdzie miał być produkowany nielegalny alkohol. Podejrzenia funkcjonariuszy były uzasadnione. Alkohol produkowany był w przydomowym pomieszczeniu. Działania ZUCS wspierali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

W trakcie przeszukania zabezpieczyliśmy aparaturę odpędową oraz wytworzone 49 litrów alkoholu o różnej mocy:
• 10 l o mocy 55%,
• 28 l o mocy 45%,
• 11 l o mocy 40%.

Zatrzymany alkohol został zabezpieczony i zbadany pod kątem stężenia alkoholu przez technika kryminalistyki Krajowej Administracji Skarbowej.
Nielegalna bimbrownia zamknięta w Wielki Czwartek [1]

Sankcje za nielegalną produkcję alkoholu
Zatrzymaliśmy mężczyznę produkującego nielegalny alkohol. Usłyszał zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów (przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych). Może mu teraz grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 1 roku. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą – pozbawieniem wolności do trzech lat.

Wszystkie te aspekty zostaną teraz sprawdzone przez dział dochodzeniowo śledczy w ZUCS.Nielegalna bimbrownia zamknięta w Wielki Czwartek [2]

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny
Przestrzegamy przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie