Nikogo już nie uratuje!!! Cicha ostatnia podróż policyjnej łodzi PATROL PW-05

Nikogo już nie uratuje!!! Cicha ostatnia podróż policyjnej łodzi PATROL PW-05
W poniedziałek, w Świnoujściu, nastąpiło zakończenie pewnej epoki. Łódź policyjna PATROL PW-05, która od 2000 roku strzegła bezpieczeństwa na wodach regionu, została zabrana na lawecie. Gmina Miasto Świnoujście kupiła jednostkę prawie ćwierć wieku temu za około 500,000 zł, wyposażoną w dwa potężne silniki Volvo i najnowocześniejszą nawigację satelitarną. Prawdopodobnie została sprzedana.

Jednak PW-05 to nie tylko łódź. To symbol heroizmu i odwagi, która przyczyniła się do uratowania wielu żyć. Łódź uratowała kilkanaście osób, a dodatkowo 126 z nich było w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Na pokładzie tej jednostki wielu ludzi odzyskało drugą szansę.

Świnoujście, miasto nadmorskie, korzystało z wielozadaniowej funkcji łodzi, która była niezwykle ważnym elementem jego infrastruktury bezpieczeństwa. W trakcie sezonu letniego, jednostka była aktywnie wykorzystywana w operacjach na wodzie, natomiast zimą stacjonowała na basenie północnym, w pobliżu stanowiska SAR.

Nikogo już nie uratuje!!! Cicha ostatnia podróż policyjnej łodzi PATROL PW-05 [1]

Stanisław, jeden z policjantów, który wielokrotnie ryzykował życiem na pokładzie tej łodzi, na pewno zasmucił się na ten widok. Ten emerytowany stróż prawa pamięta dni, kiedy falowanie morza potrafiło przykryć całą jednostkę, a mimo to, zawsze udawało mu się bezpiecznie powrócić do portu.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Komendy Miejskiej w Świnoujściu o powód pozbycia PW-05 z jednostki policji. Jesteśmy ciekawi, co było przyczyną rezygnacji z tak doskonałej jednostki patrolowej, tym bardziej że została zakupiona z pieniędzy podatników. Nadal czekamy na odpowiedź.

Łódź policyjna PATROL PW-05, zakupiona za czasów prezydentury Stanisława Możejko, została wykonana w okolicach Szczecina. Była i jest nadal to jedna z najlepszych jednostek, zdolna do pływania w otwartym morzu, co wielokrotnie udowodniła podczas heroicznych akcji ratunkowych. Ta łódź mogła by jeszcze długo służyć.

Byliśmy świadkami, z bólem w sercu jak ta łódź pełna energii i historii odjeżdżała na lawecie z miasta Świnoujście.

Wyraźcie swoje odczucia, Mieszkańcy! Jakie są Wasze myśli?
źródło: www.iswinoujscie.plŹródło: iswinoujscie.pl