Norah Jones wydała album „Visions”

Źródło: Universal Music Polska
03/08/24

Norah Jones wydała album „Visions”

Dziewięciokrotnie nagrodzona Grammy wokalistka, autorka tekstów i pianistka Norah Jones wydała właśnie swój dziewiąty solowy album studyjny „Visions”, powstały we współpracy z producentem i multiinstrumentalistą Leonem Michelsem, a także oficjalny teledysk do utworu „Paradise” w reżyserii Joelle Grace Taylor.

Album „Visions” jest jak yang do yin, którym był „Pick Me Up Off The Floor”, ostatni album Jones z nowymi oryginalnymi kompozycjami, który został wydany na początku pandemicznego lockdownu w 2020 roku i opowiadał o wielu mrocznych emocjach tamtego okresu.

– Kiedy Kiedy po raz pierwszy usłyszałem utwory z nowego albumu „Visions” Norah, było oczywiste, że przetrwała burzę – mówi Don Was, prezes Blue Note. – Śpiewa o przebudzeniu, chęci tańca, poczuciu wolności, byciu na dobrej drodze i akceptacji tego, co przynosi życie. Widzi światło na końcu tunelu, który pochłonął ją cztery lata wcześniej i oferuje wskazówki, pocieszenie i radość innym, którzy mogą znaleźć się na podobnych rozdrożach.

– Powodem, dla którego nazwałam album „Visions” jest to, że wiele pomysłów pojawiło się w środku nocy lub w momencie tuż przed snem, a „Running” był jednym z nich. Powstał w momencie, kiedy jesteś na wpół śpiący i jakby jednocześnie obudzony – mówi Jones. – Większość utworów zrobiliśmy w ten sam sposób, ja siedziałam przy pianinie lub gitarze, a Leon grał na perkusji i po prostu jammowaliśmy. Podoba mi się surowość między mną a Leonem i sposób, w jaki nasza muzyka brzmi, tak trochę garażowo, ale jest także trochę uduchowiona, ponieważ rodzi się tu i teraz, ale też nie jest przesadnie dopracowana.

Kiedy myślisz, że już ją rozgryzłeś, ona wymyśla siebie na nowo. „Visions” to jej najbardziej nieprzewidywalna jak dotąd, owocna współpraca z producentem Leonem Michelsem. Jones na nowo odkryła swoje mojo. Wielokrotnie nagradzana Grammy wokalistka / autorka tekstów znajduje radość w muzycznym odrodzeniu – MOJO ★★★★

Jej najnowsza płyta jest najciekawsza od lat. „Visions” to funkowy, delikatnie psychodeliczny album garażowo-soulowy, który umieszcza jej wokal pośród rozmytych gitar, chwiejnej perkusji i klawiszy w stylu vintage – Los Angeles Times

Zobacz oficjalny teledysk do utworu „Paradise”:

Michels grał na saksofonie w Sharon Jones & The Dap-Kings i występował z Lee Fields & The Expressions, zespołem Dana Auerbacha – The Arcs, Menahan Street Band i własnym projektem El Michels Affair. Michels i Jones po raz pierwszy współpracowali przy singlu „Can You Believe”, a później pracowali razem nad świątecznym albumem Norah Jones I Dream of Christmas z 2021 roku. Na „Visions” usłyszymy także trębacza Dave’a Guya, basistę Jessego Murphy’ego oraz perkusistów Briana Blade’a i Homera Steinweissa.

Norah Jones wykonała główny singiel „Running” na początku tego tygodnia w programie „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” i wystąpi w programie NBC „The Today Show” oraz CBS „Saturday Morning”. Jones rozpoczyna swoją trasę koncertową promującą „Visions” 6 maja. Poniżej znajduje się lista dat, a więcej informacji można znaleźć na stronie norahjones.com

Zamów album już teraz:

* * *

Norah Jones po raz pierwszy pojawiła się na światowej scenie muzycznej w lutym 2002 roku za sprawą albumu „Come Away With Me”. 20. rocznica jego premiery przypadła w 2022 roku i z tej właśnie okazji wydano specjalną wersję tego kultowego krążka. Debiutancki album, zwany przez Jones „małym nastrojowym nagraniem”, pokazał wyjątkowy głos, który stał się ogólnoświatowym fenomenem i bezkonkurencyjnym zdobywcą nagród Grammy w 2003 roku.

Od tego czasu Norah otrzymała dziewięć statuetek Grammy i sprzedała 50 milionów płyt. Jej piosenek odsłuchano w streamingu pięć miliardów razy na całym świecie. Wydała serię uznanych przez krytyków i odnoszących sukcesy komercyjne albumów solowych — „Feels Like Home” (2004), „Not Too Late” (2007), „The Fall” (2009), „Little Broken Hearts” (2012) i „Day Breaks” (2016) — jak również tych stworzonych ze swoimi zespołami: The Little Willies, El Madmo czy triem Puss N Boots z Sashą Dobson i Catherine Popper, którego drugi album „Sister” ukazał się w 2020 roku.

Album-składanka z 2010 roku „…Featuring Norah Jones” pokazał jej niesamowitą wszechstronność, gromadząc nagrania z artystami tak różnorodnymi jak Willie Nelson, Outkast, Herbie Hancock czy Foo Fighters. Od 2018 roku Jones wydawała serię singli, przy współpracy z takimi artystami jak Mavis Staples, Jeff Tweedy, Thomas Bartlett, Tarriona Tank Ball, Rodrigo Amarante i Brian Blade, które zostały zebrane w kolekcje singli w 2019 i wydane jako album „Begin Again”.

Jones ostatnio zajęła się tworzeniem własnych podcastów „Norah Jones Is Playing Along”, gdzie w każdym odcinku spotyka się z jednym ze swoich ulubionych muzyków, by wspólnie rozmawiać i muzycznie improwizować.

blank