Nowy album The Libertines już dostępny

Źródło: Universal Music Polska
04/05/24

Nowy album The Libertines już dostępny

The Libertines wydali swój wyczekiwany czwarty album „All Quiet On The Eastern Esplanade”. Pierwszy od dziewięciu lat krążek grupy jest dostępny w digitalu, a także na CD i winylu.

To klasyczny album Libertines – The Guardian

Największa ewolucja w płytowym dorobku Libertines… Czysty klejnot – Hot Press 9/10

Czwórka nieprawdopodobnych chłopaków wyjechała ze swoich domów we Francji, Dani, Margate i Londynie, by bardziej niż kiedykolwiek zacieśnić łączącą ich więź, co pozwoliło kwartetowi nagrać najlepszy krążek w karierze. Na „All Quiet On The Eastern Esplanade” składa się 11 piosenek. Producentem krążka jest nominowany do Grammy Dimitri Tikovoï (The Horrors, Charli XCX, Becky Hill).

6 marca The Libertines opublikowali „Oh Shit”, będący prawdopodobnie najbardziej esencjonalnym singlem w całym dorobku grupy. W napisanym przez Carla Barâta i Petera Doherty’ego utworze zespół odnosił się do obecnych, trudnych ekonomicznie czasów. „All Quiet On The Eastern Esplanade” promowały także „Run, Run, Run”, „Night Of The Hunter” i „Shiver”.

Historia albumu ma swój początek we wrześniu 2022 r. Doherty i Barât wyruszyli wspólnie do Greenjam w Port Antonio na Jamajce, by rozpocząć prace nad nowym materiałem. W lutym 2023 r. do Petera i Carla dołączyli John i Gary. Cała czwórka przeniosła się wówczas do urządzonego w hotelu studia The Albion Rooms. – Naprawdę zjednoczyliśmy się jako zespół. To był rzadki moment jedności. Każdy miał swój wkład w powstanie płyty – przyznaje Doherty. Nagrania dokończono w Normandii pod okiem Dana Grecha-Marguerata (Lana Del Rey, Liam Gallagher, Paul McCartney).

Tytuł wydawnictwa „All Quiet On The Eastern Esplanade” z jednej strony nawiązuje do nazwy ulicy, przy której mieści się hotel The Libertines, a z drugiej jest hołdem dla antywojennej powieści Ericha Marii Remarque’a „Na Zachodzie bez zmian”.

Zdaniem Carla cała droga, którą przebyli Libertines, doprowadziła ich właśnie do tego momentu. – Nasza pierwsza płyta narodziła się z paniki i niedowierzania, że w pozwolono nam w ogóle być w studiu, druga była owocem totalnego konfliktu i nieszczęścia, trzecia powstała w wyniku złożoności wielu procesów, natomiast przy tej mam wrażenie, jakbyśmy wszyscy byli w tym samym miejscu, w tym samym czasie. Naprawdę nas to połączyło – przyznaje Barât.

– Jesteśmy w siódmym niebie, piłka jest w siatce… i cieszą się razem z chłopakami – śmieje się Doherty, po czym dodaje: – Czuję, że zamknęliśmy pewien cykl jako zespół i wreszcie możemy dodać te piosenki do setlisty. To świetnie, ponieważ mamy tam kilka hitów. Otworzyliśmy hotel i urządziliśmy w nim studiu, w którym nagraliśmy płytę. Wszystko się udało. Czy to znaczy, że powstanie więcej płyt Libertines? Mam taką nadzieję.

The Libertines – „All Quiet On The Eastern Esplanade” – lista utworów:

1. Run, Run, Run

2. Mustang

3. Have A Friend

4. Merry Old England

5. Man With The Melody

6. Oh Shit

7. Night Of The Hunter

8. Baron’s Claw

9. Shiver

10. Be Young

11. Songs They Never Play On The Radio

Przy okazji premiery płyty, zespół da cztery specjalne, kameralne koncerty w sklepach muzycznych. Zaplanowanemu na 8 kwietnia występowi w Rough Trade East towarzyszy Q&A na żywo z muzykami.

The Libertines tworzą Peter Doherty (wokal, gitara), Carl Barât (wokal, gitara), John Hassall (bas) oraz Gary Powel (perkusja). Zespół wydał dotychczas trzy albumy – „The Bracket” (2002), „The Libertines” (2004) oraz „Anthems For Doomed Youth” (2015).

Najbliższe trzy miesiące upłyną grupie na klubowej trasie, która wyprzedała się w zaledwie kilka minut, najszybciej w historii grupy. Rozpiska koncertów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej zespołu.

blank