Okno Życia – „Nie zabijaj – pozwól żyć” – akcja Stowarzyszenia Fidei Defensor

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.11.2020, 09:34:07] • Polska

Okno Życia - „Nie zabijaj - pozwól żyć” - akcja Stowarzyszenia Fidei Defensor

fot. Organizator

Idea tworzenia Okna życia związana jest ze zgromadzeniami zakonnymi oraz organizacją pożytku publicznego jaką jest Caritas. Jest to miejsce, gdzie anonimowo i bez konsekwencji prawnych matka lub ojciec może pozostawić noworodka, któremu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki.

Każdego roku dochodzi w Polsce do wstrząsających przypadków zabicia noworodków przez ich własne matki. Niedawno przed sądem w Lublinie stanęła kobieta, która urodziła dziecko w pracy i wrzuciła je do kosza. Inny przypadek – z połowy grudnia 2019 r. – to znalezienie ciała noworodka w sortowni odpadów w Płońsku. W listopadzie 2019 r., zwłoki malutkiego dziecka znaleziono na terenie ogródków działkowych na warszawskiej Białołęce. W lutym 2019 r. ciało dziecka porzucone w foliowym worku znaleziono na wrocławskim osiedlu Muchobór. Zabicie noworodka to straszna zbrodnia. W reakcji na tego rodzaju przerażające zdarzenia powstały „okna życia” – miejsca, gdzie kobiety mogą bezpiecznie pozostawić niechciane przez siebie dzieci.

„Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie noworodka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania. Pozostawienie noworodka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 Kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku, gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka.” (Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, 23.12.2019 r.)

Okno życia jest ratunkiem dla każdego niechcianego dziecka.
Cały system z nim związany jest gotowy, by w dramatycznej sytuacji zająć się zagrożonym dzieckiem. Matka lub ojciec, którzy nie są w stanie podjąć się trudu wychowania nowonarodzonego dziecka, pozbawieni wsparcia najbliższych, pieniędzy, a przede wszystkim wiary i nadziei, że potrafią być matką albo ojcem – mogą otworzyć od zewnątrz okno i włożyć dziecko do kołyski.

Okno Życia - „Nie zabijaj - pozwól żyć” - akcja Stowarzyszenia Fidei Defensor

fot. Organizator

Po otworzeniu włącza się alarm informujący osoby zajmujące się Oknem życia, po czym bez zbędnej zwłoki rozpoczynają się procedury medyczno-administracyjne w postaci zawiadomienia sądu rodzinnego i pogotowania ratunkowego. Do tego momentu istnieje możliwość odwrócenia zaistniałej sytuacji. Jeśli matka lub ojciec uznają, że popełnili błąd, mogą wrócić po dziecko. Jeśli tego nie uczynią, zostaną wszczęte procedury adopcyjne.

Pierwsze okno życia w Polsce powstało w 2006 w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Siostry Nazaretanki w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39.

Jako Stowarzyszenie Fidei Defensor podjęliśmy działania informujące o Oknach Życia. Obecnie akcja trwa m.in. w Szczecinie, m.in. jest to akcja billboardowa, akcja ulotkowa, informacje w ogólnie pojętych social mediach (np. Facebook oraz Twitter) a także na stronie akcji, którą prezentujemy poniżej:
fideidefensor.pl/2020/11/06/okno-zycia-nie-zabijaj-pozwol-zyc/

Poniżej prezentujemy krótkie filmy ukazujące ideę Okien Życia, oraz wypowiedzi osób związanych z akcją, a także zajmujących się Oknami Życia na co dzień. Na naszej stronie internetowej można także znaleźć informacje, gdzie w Polsce znajdują się Okna Życia.

www.youtube.com/watch?v=ZauHgYSLYeo

www.youtube.com/watch?v=4CnYPNgWYK4

www.youtube.com/watch?v=xIdvB5GrA8k

Działanie związane z akcją informacyjną, oraz promocyjną Okien Życia zostało sfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

W przypadku pytań lub dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia Fidei Defensor: 885 055 516

Bartłomiej Ilcewicz
Stowarzyszenie Fidei Defensor

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl