Olgierd Geblewicz o zamknięciu strefy wokół gazoportu: Mieszkańcy mają prawo czuć się oszukani. Zmiany wprowadzono chaotycznie i z dnia na dzień. Zobacz film!

Olgierd Geblewicz o zamknięciu strefy wokół gazoportu: Mieszkańcy mają prawo czuć się oszukani. Zmiany wprowadzono chaotycznie i z dnia na dzień. Zobacz film!
Marszałek województwa zachodniopomorskiego wraz z działaczami świnoujskiej PO zorganizował konferencję prasową. Jej głównym tematem było zamknięcie 200 – metrowej strefy wokół świnoujskiego gazoportu. – Nie jesteśmy krytykami ochrony infrastruktury krytycznej, powinna ona być chroniona, tylko najbardziej niepokoi nas kompletne nieprzygotowanie do wprowadzonych zmian i ostrych decyzji administracyjnych – mówił w piątek Olgierd Geblewicz.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego przypomniał także, że 12 kwietnia br. brał udział w specjalnym spotkaniu wirtualnym z wojewodą zachodniopomorskim, który oświadczył wtedy, że podpisuje rozporządzenie o utworzeniu specjalnej strefy bezpieczeństwa wokół gazoportu.

– Co państwo zrobili, żeby przygotować tego typu decyzję? Mamy 14 miesiąc wojny i pojawiały się już niepokojące sygnały ostrzegawcze jak ten dotyczący wybuchów Nord Stream nieopodal Świnoujścia – pytał wtedy marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Olgierd Geblewicz podkreślał także, że nie doczekano się w tej sprawie żadnych konkretnych deklaracji ze strony rządzących.

Działacze PO planują wystąpić ze specjalnym pismem do wojewody zachodniopomorskiego, aby podjął natychmiastowe działania w celu zmniejszenia reperkusji dla mieszkańców.

– Widoczny jest kompletny brak profesjonalizmu w działaniu służb państwa – dodał Geblewicz.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego poinformował o tym, że wystosuje do wojewody zachodniopomorskiego pismo z apelem o powołanie specjalnego zespołu, który przedstawi drogę krytyczną, aby umożliwić dojście na plażę na Warszowie. Kolejna kwestia, która ma zostać zawarta w tym piśmie to kwestia dostępu do kluczowych obiektów zabytkowych Świnoujścia.

– Ważna jest także dla nas kwestia alternatywnych ścieżek rowerowych. Odcinek zamknięty jest to odcinek trzech wytyczonych szlaków rowerowych. Chcemy, aby rząd złożył deklaracje finansową wytyczenia tam bezpiecznej strefy – dodał Geblewicz.
Olgierd Geblewicz o zamknięciu strefy wokół gazoportu: Mieszkańcy mają prawo czuć się oszukani. Zmiany wprowadzono chaotycznie i z dnia na dzień. Zobacz film! [1]

Marszałek województwa zachodniopomorskiego podkreślał że najbardziej newralgiczny jest 700 metrowy odcinek drogi S3 między drogą Barlickiego, a Wolińską do przejazdu kolejowego.

– Jest tam pas pobocza, który można przekształcić w ścieżkę rowerową, ale potrzebne są na to nakłady finansowe- mówił Olgierd Geblewicz.

Ostatnim punktem jaki chcą poruszyć działacze PO w piśmie do wojewody zachodniopomorskiego to sprawa deklaracji finansowej wobec firm prowadzących działalność gospodarczą na terenie objętym zakazem poruszania się.

– Chcemy, aby te osoby uzyskały rekompensatę – dodał marszałek Geblewicz.

Marszałek Geblewicz na koniec zwrócił uwagę na to, iż mieszkańcy Świnoujścia mają prawo czuć się oszukani w tej sytuacji, bo ograniczenia zostały wprowadzone chaotycznie i z dnia na dzień.
źródło: www.iswinoujscie.pl