
W związku z nieporozumieniem, jakie wkradło się w temat wyboru wariantu ścieżki rowerowej w Puszczy Białowieskiej chcemy wyjaśnić kilka kwestii.
Termin 12 stycznia jest początkiem konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Konsultacje mają doprowadzić do wypracowania optymalnego wariantu ścieżki, który nie będzie ingerował w przyrodę Puszczy. Spotkanie w tym dniu będzie przeprowadzone online i będzie miało charakter informacyjny, ma także zapoczątkować serię warsztatów na żywo (w Hajnówce i Białowieży). Na ten moment nie wiemy ile tych warsztatów będzie przeprowadzonych, ale prace mają potrwać kilka miesięcy.
Termin 2 stycznia jest terminem do zebrania informacji ile osób chce uczestniczyć w spotkaniu 12.01 i ustalenia agendy spotkania.
12 stycznia NIE RUSZAJĄ KONSULTACJE SPOŁECZNE, zatem nie jest wymagany tu ustawowy termin 30 dni. Tą datą rozpoczynamy dialog z interesariuszami, który ma doprowadzić do wyboru najlepszego wariantu. Dialog potrwa kilka miesięcy! Jeśli dojdzie do wyboru – wtedy będzie można mówić o oficjalnych konsultacjach społecznych i ustawowymi terminami.
Niewątpliwie ścieżka rowerowa jest bardzo potrzebna – teraz rowerzyści poruszają się w większości szosą asfaltową, a taka jazda stwarza dla nich zagrożenie. Fundacja WWF Polska zgodziła się wesprzeć przeprowadzenie konsultacje z mieszkańcami i innymi podmiotami zaangażowanymi w ten proces, na prośbę przedstawicieli samorządu. Dla nas to niezwykle istotna kwestia. Oprócz tego, że pomagamy w konsultacjach, sami jesteśmy interesariuszem w tej sprawie. Oprotestowaliśmy wariant, który szkodził naturze i na który ostatecznie nie zgodziła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ścieżka powinna zostać poprowadzona w zgodzie z oceną oddziaływania na środowisko według kryteriów UNESCO.
Cieszy nas fakt, że w sprawę angażują się inne organizacje pozarządowe, którym na sercu leży dobro przyrody Puszczy Białowieskiej. Niemniej wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśniane w bezpośredniej korespondencji bądź rozmowach, a nie na forum publicznym, tak aby uniknąć nieporozumień. Mamy przed sobą niezwykłą szansę wspólnego wypracowania wariantu, który może stworzyć dobrą praktykę jednomyślnego działania na rzecz przyrody i zrównoważonego rozwoju regionalnego. Potrzebny jest nam teraz dialog i wierzymy, że wspólne działanie przyniesie najlepsze efekty. Wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na wszelkie pytania zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Cześć, tu mówi Karol Biskup. Niezmiennie od 2010 roku, publikujemy dla Was najciekawsze informacje ze Świnoujścia i regionu, a także wiadomości ze świata muzyki i rozrywki.