PEC: Nie stwierdzono przypadków celowego polewania opału wodą

PEC: Nie stwierdzono przypadków celowego polewania opału wodą
Niedawno pisaliśmy o cudownym rozmnożeniu się opału na placu w świnoujskim PEC. Okazuje się, że nie był to pojedynczy przypadek.

Grudzień 2017 r. Trwa inwentaryzacja świnoujskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Podczas spisu z natury stwierdzono, że na placu… przybyło ponad 400 ton opału. Dokładniej: dodatkowe 438,92 Mg opału (1 Mg, czyli jeden megagram to masa równa jednej tonie). Wartość tej dodatkowej masy oszacowano wtedy na 174 760,39 zł.

Powodem nadwyżki miała być wysoka wilgotność opału w dniu inwentaryzacji. Zapytaliśmy, czy takich sytuacji było więcej. Okazuje się, że tak. W drugim takim przypadku nadwyżka wyniosła 196,9 Mg miału węglowego o wartości 70 tys. zł.

Jak niedawno pisaliśmy, wykazaną nadwyżkę zaliczono do „pozostałych przychodów operacyjnych“ spółki. Zapytaliśmy PEC, czy nie było wątpliwości, czy to jest właściwe postępowanie. Przecież opału nie dokupiono.

Rozliczenie wyników inwentaryzacji wynika z przepisów Ustawy o rachunkowości – odpowiedział nam PEC (pod przesłaną nam odpowiedzią nikt się niestety nie podpisał imieniem i nazwiskiem).

PEC trzyma opał na placu opałowym przy ul. Daszyńskiego 2 w Świnoujściu. Ciekawiło nas, czy takim mokrym opałem da się palić. Odpowiedziano nam, że do wytwarzania ciepła Spółka zużywa opał z placu bez względu na warunki atmosferyczne.

Pokusiliśmy się o jeszcze jedną refleksję: czy ktoś mógł celowo polać opał wodą, by w dniu inwentaryzacji ważył więcej? Czy mógłby to zrobić po to, aby nie ujawniono, że opału jest faktycznie mniej niż powinno być? Zapytaliśmy o to Spółkę. PEC twierdzi, że nie stwierdzono przypadków celowego polewania opału wodą. Podobnie jak kradzieży opału.

źródło: www.iswinoujscie.pl